Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2018-06-12 17:00

Impreza już się odbyła.

Na ratunek innym - akcja krwiodawstwa w ZUS

Na ratunek innym - akcja krwiodawstwa w ZUS

15 czerwca  Oddział ZUS w Zabrzu organizuje akcję krwiodawstwa. Poprzednim wydarzeniu krew oddało 70 osób, dzięki czemu udało się zebrać 32 litry krwi, by ratować zdrowie i życie pacjentów. Organizatorzy mają nadzieję, że uda im się pobić zeszłoroczny wynik. Tym razem będzie też okazja do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku

Krew będzie można oddać w najbliższy piątek, 15 czerwca, w godz. od 9:00 do 14:00. Do dyspozycji honorowych krwiodawców będzie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, który zaparkowany będzie na parkingu przy zabrzańskim ZUS przy ul. Szczęść Boże 18. Dodatkowo będzie można pobrać też oddać próbkę krwi (5 ml) niezbędną do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.

- Liczymy na to, że w akcji wezmą udział nie tylko pracownicy ZUS, którzy zawsze chętnie angażują się w pomoc innym, ale również mieszkańcy miasta. Już teraz mamy zapowiedź, że niektóre zakłady chcą się przyłączyć do naszej zbiórki. Cieszy nas to, bo cel jest szczytny. Bez krwi nie mogłaby się odbyć żadna zaplanowana operacja, ale krew jest też ważnym elementem leczenia w pilnych sytuacjach, w leczeniu rannych poszkodowanych w wypadkach drogowych, czy innych zdarzeniach – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Kto może oddać krew?

Należy pamiętać o tym, że krew może oddać osoba, która jest zdrowa, waży co najmniej 50 kg, jest pełnoletnia i nie ma więcej niż 65 lat. Przed oddaniem krwi proszę pamiętać o lekkim posiłku, herbacie lub kawie z cukrem oraz zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport).

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi,  za co 29 lat później otrzymał nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Na ratunek innym - akcja krwiodawstwa w ZUS
  • 2018-06-12 17:00

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.