Wiadomości / Atrakcje Śląska Zabrze  

Miejsce, które zachwyca, czyli Kolorowe Jeziorka w okolicach Bibieli

  • Dodano: 2024-04-10 14:40:00

Bibiela to niepozornie mała miejscowość, która skrywa przed nami ciekawe atrakcje. Warte uwagi są przede wszystkim Kolorowe Jeziorka, miejsce idealne na weekendową wycieczkę.

Bibiela

Bibiela to dość mała wieś w województwie śląskim, położona na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Mogłoby się wydawać, że Bibiela nie ma wiele do zaoferowania, jednak pośród lasów kryje naprawdę ciekawe atrakcje. Może być idealnym miejscem na wycieczkę rowerową czy spacery z dala od zgiełku dużych miast.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka znajdują się na terenie dawnej kopalni rud żelaza. W wyniku jej zalania powstały jeziorka o niesamowitych kolorach. Pomarańczowy, czerwony, różowy i turkusowy - takie zabarwienie wodom nadają związki żelaza nagromadzone w glebie. Jeziorka znajdują się w głębi lasu, dlatego szczególnie pięknie prezentują się wiosną i latem. Ze wszystkich stron są otoczone wysokimi drzewami, których korony odbijają się w ich wodnych taflach.

Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki

Kopalnia została uruchomiona w 1889 roku. Wówczas była to jedna z najwydajniejszych kopalń rud żelaza w całej Europie. Zatrudniano tam aż 700 pracowników. Wydobycie trwało około 30 lat, do momentu całkowitego jej zalania w 1917 roku. Wszystkie korytarze kopalni, maszyny górnicze, droga dojazdowa zostały całkowicie zalane. Mimo prób, kopalni nie udało się uratować. Obecnie znajduje się tu Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Pasieki, przy kopalni stoi tablica informacyjna z historią tego miejsca.

Jak tam dotrzeć?

Kolorowe Jeziorka znajdują się na zachód od Bibieli, pomiędzy ulicami Szyndros i Stulenia Droga na tak zwanych Pasiekach. Dojazd samochodem jest zabroniony, najlepiej zostawić go w okolicach Bibieli i ostatnie 2 km pokonać pieszo lub rowerem, trzymając się wyznaczonej trasy. Okolice jeziorek to tereny podmokłe, wobec tego jazda samochodem nie jest wskazana.

Dla fanów wycieczek rowerowych są specjalnie wyznaczone trasy. Pomarańczowa ma 13 km długości, biegnie od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin aż do Kopalni, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Drugi, żółty szlak rowerowy tak zwany Leśno Rajza prowadzi z Miasteczka Śląskiego drogą leśną nazywaną Szyndros.

Jeżeli chcesz zaskoczyć swoją rodzinę lub znajomych to wycieczka do Bibieli będzie strzałem w dziesiątkę. Miejsce jest dosyć dzikie i niekomercyjne, więc zrobi na wszystkich wielkie wrażenie.