Wiadomości z Zabrza

Jak wyczyścić podkładki na stół domowym sposobem?

  • Dodano: 2020-02-17 10:30

Podkładki na stół są ratunkiem dla stołowych i kuchennych blatów a także dla obrusów i bieżników. Chronią nie tylko przed wysoką temperaturą, ale przede wszystkim przed zabrudzeniami. Podpowiadamy, jak wyczyścić podkładki.

Podkładki na stół – kiedy warto je położyć

Podkładki na stół to w założeniu nieduże, płaskie formy wykonane z różnorodnych materiałów. Ich zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniem blatu stołu lub obrusa. W przypadku braku obrusa podkładki chronią delikatne blaty stołowe przed odparzeniem. Zdecydowanie łatwiej jest wyczyścić podkładkę niż stół.

Nie umniejszając funkcji praktycznej, nie można zapomnieć, że podkładki pełnią też funkcję dekoracyjną. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane, mogą być ważnym elementem aranżacji wnętrza.

W zależności od tego, jak urządziliśmy kuchnię lub salon, powinniśmy dobrać odpowiednie podkładki. Wybór jest bardzo duży, dostępne są podkładki korkowe, bambusowe, filcowe, materiałowe, plastikowe i wiele innych.

Podkładki są codziennym elementem wystroju stołu, na pewno powinny być obecne w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Podkładek nie kładzie się, przyjmując gości.

Jak wyczyścić podkładki na stół

Podkładki na stół są tarczą, poza którą nie ma prawa nic wypaść, ale one same z kulinarnych potyczek często wychodzą zabrudzone. Zasadniczo, jeśli tego wymagają, powinno się je czyścić po każdym posiłku. Sposób czyszczenia zależy przede wszystkim od rodzaju podkładki.

Podkładki z filcu są bardzo dekoracyjne, miękkie i ładnie prezentują się na salonowym stole. Utrzymanie ich w czystości nie jest kłopotliwe. Można prać je w delikatnych środkach piorących w temperaturze 30°C, najlepiej ręcznie. Jeśli sytuacja tego wymaga, można używać odplamiaczy. Filc bardzo mocno nasiąka wodą, dlatego uprane podkładki trzeba kilkukrotnie wypłukać.

Podkładki korkowe są odporne na wysokie temperatury, ale chemiczne czyszczenie źle na nie wpływa. Je najlepiej myć gąbką lub miękką ściereczką. Nie poleca się druciaków ani ostrych szczotek, bo mogą zarysować miękką strukturę korka. W miarę możliwości należy unikać detergentów, pod ich wpływem podkładka korkowa może się odbarwić.

Podkładki bambusowe prezentują się elegancko we wnętrzach w stylu boho. Chronią stoły, eleganckie obrusy i bieżniki przed zniszczeniem, ale one same są dość delikatne. Plamy, jakie pojawią się na bambusowych podkładkach najlepiej usuwać wodą z dodatkiem soku z cytryny. Jeśli są bardzo mocne i trudne do usunięcia, można posmarować je plasterkiem cytryny, a następnie zmyć plamę letnią wodą.

Podkładki z trawy morskiej lub słomy lepiej stosować pod gorące garnki niż talerze. Te subtelne dekoracje stołu są trudne do wyczyszczenia. Tu można, podobnie jak w przypadku podkładek bambusowych, ratować się cytryną lub użyć wody z dodatkiem sody oczyszczonej.

Podkładki plastikowe są najłatwiejsze do utrzymania w czystości, jednak lepiej wyglądają w kuchni niż w salonie. Wystarczy przetrzeć je gąbką z ciepłą wodą. W razie potrzeby można użyć płynu do naczyń lub mleczka.

Podkładki materiałowe czyści się tak samo, jak obrusy, narzuty na narożnik i bieżniki uszyte z analogicznych tkanin. Najłatwiejsza w utrzymaniu czystości będzie bawełna i len, takie podkładki można bez obaw prać w pralce. Jeśli stosujemy podkładki z jedwabiu, musimy pamiętać, że do jego prania przeznaczone są specjalne detergenty. Jedwab najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie. Podobnie rzecz ma się z koronkami – można je prać w nieco wyższej temperaturze, ale najlepiej zrobić to ręcznie. Koronkowe podkładki powinny schnąć rozłożone na płasko.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.