Wiadomości z Zabrza

Plazma atmosferyczna w nowoczesnych systemach dozujących

  • Dodano: 2020-06-18 07:00, aktualizacja: 2020-06-18 07:12

Procesy klejenia czy lakierowania z użyciem nowoczesnych instalacji dozowania cieczy montażowych wymagają odpowiedniej adhezji powierzchni. Zazwyczaj niezbędne jest jej chemiczne aktywowanie przez użycie specjalnych metod, co gwarantuje dobre przyleganie.

Aktywacja powierzchni tworzyw w procesie montażu

Skuteczna aktywacja powierzchni tworzyw w procesie montażu podnosi ich adhezyjność, dzięki czemu substancja klejąca doskonale wnika w chropowatą strukturę komponentów. W efekcie uzyskujemy trwałe i niezawodne połączenie elementów niepodatne na uszkodzenia.

W przypadku problemów z uzyskaniem odpowiedniej jakości montażu warto zwrócić uwagę na usługi takich firm jak polski AMB Technic: https://amb.pl/. Profesjonalne konsultacje mogą pomóc w uzyskaniu lepszych efektów. Przedsiębiorstwa publikują też przydatne artykuły tematyczne.

Tradycyjnie uzyskanie adhezji na odpowiednim poziomie wymaga nałożenia specjalnych podkładów zwanych primerami. Dodatkowo stosuje się proces czyszczenia przy użyciu rozpuszczalnika, który ma na celu dodatkowo poprawić przyleganie do powierzchni.

Wielu inżynierów uważa również, że zwiększenie chropowatości warstwy wierzchniej, która styka się z drugim materiałem, pozwoli na poprawę właściwości połączenia. Okazuje się jednak, że zastosowanie papieru ściernego w praktyce nie przynosi mierzalnych efektów.

Sposoby na aktywację plastiku i metalu w systemach dozujących

Istnieje wiele sposobów na aktywację plastiku, metalu czy szkła, które wykorzystuje się w nowoczesnych systemach dozujących. Jakie metody spotykamy w zakładach stosujących przemysłowe aplikatory cieczy montażowych?

  • Podkłady chemiczne – są szczególnie polecane w niskonakładowych zastosowaniach i małych firmach produkcyjnych. Jedyną inwestycją, jaką trzeba ponieść, by je stosować, jest budowa digestorium wymaganego przez dyrektywy Unii Europejskiej.

  • Wyładowania koronowe – aktywacja powierzchni folii i płyt jest bardzo łatwa, dzięki tej metodzie. Pozwala ona na pracę z materiałem o szerokości do 6 metrów. Należy jedynie uważać na przebicie surowca, jeżeli jego grubość jest bardzo niska.

  • Obróbka termiczna – wykorzystanie płomienia z palnika na propan-butan to kolejny sposób na aktywowanie warstwy wierzchniej. To bardzo tanie rozwiązanie, które daje powtarzalne efekty, a sam proces łatwo kontrolować.

  • Fluorowanie – użycie komory próżniowej wypełnionej fluorem w stanie lotnym pozwala na uzyskanie warstwy polimeru. Jest to bardzo trwała metoda, która gwarantuje niezawodny kontakt z podłożem.

  • Niskociśnieniowa plazma – w tym przypadku również zastosowanie znajduje wysoka próżnia. Stosuje się tutaj tlen o niskim ciśnieniu wzbudzany mikrofalami.

W zależności od potrzeb, rozmiarów zakładu przemysłowego i budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać jedną z szeregu bardzo efektywnych metod czyszczących. Gwarantują one dobre przyleganie obydwu powierzchni i wieloletnią trwałość wykonanych połączeń.

Skuteczne czyszczenie powierzchni plazmą atmosferyczną

Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem całkiem innowacyjnych metod czyszczenia powierzchni w systemach dozujących jest zastosowanie plazmy atmosferycznej. Łączy ona w sobie zalety użycia niezawodnego palnika gazowego oraz trójwymiarowych zjawisk korony.

Użycie tego rozwiązania nie pozostawia żadnych znamion obróbki, a jednocześnie jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Proces charakteryzuje się również wysoką powtarzalnością. Sprzęt stosowany w tej metodzie jest niedrogi w eksploatacji.

Nowoczesne metody plazmowe dla systemów dozujących

Wykorzystanie nowoczesnych metod plazmowych dla systemów dozujących pozwala na zachowanie ciągłości procesu produkcji. Jednocześnie umożliwia osiągnięcie wysokiej precyzji aktywacji, dzięki stosunkowo łatwej kontroli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.