Wiadomości z Zabrza

Miejsca powstawania szkockiej whisky

  • Dodano: 2018-02-08 12:45, aktualizacja: 2018-02-28 16:04

Królowa w świecie alkoholi znana na całym świecie dostała takie miano, ponieważ ma różnorodny smak, aromat i wiele innych doskonałych atrybutów. Dzięki różnym rejonom, w których produkuje się szkocką whisky można wybierać pomiędzy najlepszymi.
 

Regiony produkcji whisky
Pierwszym regionem jest Lowlands – region na południu Szkocji, w którym dzięki łagodnemu klimatowi destylaty dojrzewają tu szybciej. Są na ogół łagodne, o jasnej barwie i kwiatowo-owocowym aromacie. Drugim rejonem w podstawowych informacjach jest Highlands. Jest to największy geograficznie region, a zatem whisky jest różna w zależności od rejonu. Na południu produkuje się stosunkowo lekkie whisky z akcentami torfowego dymu. W zachodniej części whisky zawiera mniej kwiatowych aromatów, a północ jest bardziej różnorodna. Kolejny region to Speyside. Jest określany mianem ‘’serca whisky’’.
Ponad połowa gorzelni w Szkocji znajduje się w tym regionie. Przedostatnim regionem jest Islay. Jest to wyspa na której 25% powierzchni zajmują torfowiska, co wskazuje na mocne nuty torfu w whisky, lecz dodatkiem jest lekki morski zapach. Ostatnim regionem jest Campbeltown, w którym whisky charakteryzuje się przede wszystkim solankowym aromatem. Wszystkie regiony są bardzo ważne, różnią się od siebie jednakże mają wspólną cechę – zamiłowanie do idealnej produkcji whisky.
 

Single Grain szkocka whisky
Jest to whisky pochodząca z jednej destylarni, wyłączając Single Malt Scotch Whisky i Blended Scotch Whisky. Może być produkowana, poza słodowanym jęczmieniem, z innych słodowanych lub niesłodowanych zbóż. Destylowane są w kolumnach destylacyjnych. Z tego gatunku istnieje wiele edycji limitowanych. Przykładem może być szkocka whisky single grain od niezależnego bottlera Murray McDavid, która jest trunkiem bardzo rzadki,  dojrzewającym blisko pół wieku w beczce po amerykańskim bourbonie. Ten bursztynowy nektar został zabutelkowany z naturalną mocą 40,9% i nie zawiera żadnych dodatków kolorystycznych. Ma on maślany zapach wraz z wanilią i suszonymi owocami, a jego smak przypomina bułki cynamonowe i gotowane słodycze i owoce.

Drugim przykładem może być szkocka whisky single grain od niezależnego bottlera Cadenhead's, która whisky pochodzi z destylarni Invergordon i dojrzewała przez 43 lata w beczce po bourbonie. Pachnie suszonymi przyprawami z miodowym sosem toffi i suszonymi morelami. Szkocką whisky analizowano przez wiele lat. Następnie po udoskonaleniu została okrzyknięta najlepszym trunkiem wysokoprocentowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.