Wiadomości z Zabrza

Różnica między pożyczką i kredytem?

  • Dodano: 2018-01-24 07:45, aktualizacja: 2018-01-24 08:00

Świat finansów, jego tematyka i mechanizmy dla wielu osób są niezrozumiałe. Najprostsze kwestie mogą wydawać się trudne dla tych, którzy  na co dzień nie mają kontaktu z tą materią. Jednym z dylematów takich osób jest nieumiejętność odróżnienia kredytu od pożyczki. A to przecież nie jest to samo! Jakie są zatem fundamentalne różnice? Poniżej odpowiedzi, dlaczego nie można używać zamiennie terminów kredyt i pożyczka.

Odmienne prawo udzielania

Pożyczki może udzielać każda osoba bądź instytucja, która jest właścicielem pieniędzy. Przykładowo, pożyczki może udzielić młode małżeństwo swoim sąsiadom, kredytu natomiast już nie. Kredytodawcą tymczasem może być tylko instytucja finansowa, czyli np. bank lub SKOK.

Do kogo należą pieniądze po podpisaniu umowy?

Umowa została podpisana, przelew zrealizowany. Do kogo należą teraz pieniądze? Do tego, który dokonał przelewu, czy do tego, który zaciągnął zobowiązanie? To kolejna różnica między tymi dwoma produktami finansowymi. Kapitał przekazany w wyniku kredytu to pieniądze oddane do czasowej dyspozycji kredytobiorcy, w rzeczywistości są one własnością kredytodawcy, a dokładniej posiadaczy lokat i depozytów bankowych. Inaczej jest w przypadku pożyczki. Ten, kto pożycza pieniądze, staje się ich właścicielem.

Kiedy należy oddać pieniądze?

Termin zwrotu pieniędzy zawsze jest określony w przypadku kredytu. Ustala się go i zapisuje w treści zawartej umowy. Kiedy jesteśmy pożyczkodawcami, nie zawsze jesteśmy zobowiązani określonym terminem spłaty, ponieważ jest to kwestia dowolna. Tak jak podpisanie umowy o pożyczce. Jej zawarcie obowiązuje dopiero po przekroczeniu 500 zł wartości pożyczki.

Koszty dodatkowe – kiedy obowiązują?

W przypadku kredytów, jak i pożyczek zazwyczaj ustalane jest określone przez strony oprocentowanie. Pobierana jest też prowizja. W przypadku pożyczek nie jest to wymagane, sumy pieniędzy mogą być pożyczane nieodpłatnie.

Regulacje prawne – ważna kwestia!

Tego rodzaju przepływy pieniędzy między poszczególnymi podmiotami muszą być regulowane odpowiednimi normami prawnymi. W przypadku kredytów jest to prawo bankowe. Zagadnienia dotyczące pożyczkodawców, pożyczkobiorców i samych pożyczek mają tymczasem swoje oparcie w Kodeksie Cywilnym. Co ważne pożyczki, a także kredyty do kwoty 255.550 złotych muszą być regulowane w zgodzie z ustawą o kredycie konsumenckim.

Jeżeli po przeanalizowaniu powyższych różnic bardziej skłaniasz się w kierunku pożyczek, koniecznie sprawdź, co w swojej ofercie ma firma Provident. Znajdziesz tam między innymi propozycje takie jak: Pożyczka Samoobsługowa i Pożyczka dla Firm.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mona

    Z artykułu wynika, że kredyty są bezpieczniejsze dla nas jako Klientów, bo są bardziej zweryfikowane a płatność rozłożona na raty. I tu zgoda. Jednak kiedy się dobrze poszuka to można znaleźć firmy pożyczkowe, które również pożyczają na raty jak np. dziesiątką finanse. Sama korzystam z takiego rozwiązania i nie widzę żadnej różnicy w spłacie miedzy tym a spłata kredytu w banku. Też mam harmonogram też kwota maleje. Mam nadzieję, że komuś się przyda moja skromna opinia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.