Wiadomości z Zabrza

Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?

  • Dodano: 2017-09-04 10:45

Nierównomierna praca grzejnika może okazać się prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza w zimie, gdy na zewnątrz temperatura spada do -10 czy -20 stopni Celsjusza. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest zapowietrzenie.

Do jego objawów należy przede wszystkim sytuacja, w której grzejnik w sposób nieprawidłowy, niedostateczny oddaje ciepło. W wielu miejscach jest on po prostu zimny, ponieważ nie dotarł do nich materiał cieplny. Zapowietrzony grzejnik jest również bardzo głośny. Usłyszeć możemy stukanie, szumy, gwizdy lub bulgotanie wody.

Czy brak ciepła to jedyny skutek tej awarii? Niestety nie. Nagromadzone powietrze w instalacji cieplnej może bowiem prowadzić do korozji, która osadza się w rurach czy zaworach, przez co woda nie jest w stanie odpowiednio przepływać. Łatwo można się domyślić, że taki stan jest bardzo groźny i należy się go jak najszybciej pozbyć.

Jak skutecznie usuwać powietrze z grzejników?

W przypadku grzejników nowych, zadanie zdecydowanie ułatwia nam odpowietrznik. Dzięki niemu całą czynność możemy przeprowadzić samodzielnie. Nieco trudniejsze zadanie czeka posiadaczy starych grzejników.

Zanim jednak zabierzemy się za jakiekolwiek czynności, musimy sprawdzić ciśnienie w naszej instalacji. Zazwyczaj mieści się ono w przedziale 0,9 – 1,2 atmosfery, jednak na potrzeby procesy odpowietrzania warto je zwiększyć poprzez dopuszczenie wody do instalacji. Wartość 1,4 atmosfery sprawi, że powietrze znajdzie się u góry grzejnika, co zdecydowanie ułatwi jego usuwanie.

Co jeszcze zrobić bezpośrednio przed odpowietrzaniem? Przede wszystkim należy zakręcić zawór oraz skompletować odpowiednie narzędzia – płaski śrubokręt lub specjalny kluczyk służący do odpowietrzania grzejników, szmatkę oraz miskę na wodę. Gdy wszystko jest gotowe, możemy zaczynać.

  1. Na początek musimy zlokalizować odpowietrznik. Jego lokalizacja może być różna w zależności od tego, jaki grzejnik znajduje się w naszym domu, jednak najczęściej umieszczony jest on w górnej części urządzenia.
  2. Bezpośrednio po odpowietrznikiem stawiamy wspomnianą miskę z wodą, na grzejniku możemy położyć również szmatkę.
  3. W następnym kroku powinniśmy delikatnie odkręcić śrubę odpowietrznika wykorzystując w tym celu śrubokręt lub specjalny kluczyk.
  4. Po odkręceniu śruby, z odpowietrznika zacznie wydobywać się powietrze oraz niewielka ilość wody. Jeśli zbyt mocno odkręcimy śrubę, woda może pochlapać ściany i podłogę, dlatego należy zachować ostrożność.
  5. Gdy z odpowietrznika zacznie wydobywać się już tylko woda, a ciśnienie spadnie, możemy zakręcić śrubę.
  6. Sprawdzamy, czy woda już nie cieknie, a następnie odkręcamy zawór. Zaleca się również ustawienie pokrętła termostatu na maksymalną wartość, tak aby sprawdzić, czy na pewno grzejnik funkcjonuje w sposób prawidłowy.
  7. Należy jeszcze raz sprawdzić ciśnienie w instalacji – jest jego wartość spadła poniżej 0,9 atmosfery, należy je podnieść poprzez dolanie wody.

Odpowietrzanie grzejników – ręczne czy automatyczne?

To, jaki odpowietrznik został zamontowany w grzejniku, decyduje o naszej wygodzie. Urządzenia tradycyjne wykorzystują bowiem wyłącznie odpowietrznik ręczny – jego wykorzystanie zostało opisane powyżej.

Na rynku wykorzystywane są jednak również tak zwane automatyczne zawory odpowietrzające, które całą pracę wykonują za nas, kontrolując i dostosowując stan wykorzystywanej instalacji grzewczej. Jest to ich ogromna zaleta, jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim należy podkreślić, że tego typu systemu są w dużym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju awarie, spowodowane chociażby niską jakością wody, która znajduje się w instalacji.

Wszystko to sprawia, że zakup urządzeń wyposażonych w odpowietrzniki automatyczne powinien zostać poprzedzony dokładną analizą instalacji grzewczej. Ważne jest również to, aby decydować się wyłącznie na urządzenia odpowiedniej jakości, przygotowane przez sprawdzonych i uznanych producentów. Tylko wtedy możemy mieć pewność co do jakości ich wykonania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.