Wiadomości z Zabrza

Industriada 2020 w Zabrzu. Na uczestników święta czekało wiele atrakcji

  • Dodano: 2020-09-28 11:45

W sobotę - 26 września - punktualnie o godzinie 10 wystartowała, z hukiem, parą i w kolorze pomarańczowym – Industriada 2020. Chłodna aura i deszcz nie zniechęciły mieszkańców województwa śląskiego i okolic do zwiedzania Zabytków Techniki w Zabrzu. Co prawda frekwencja była nieco mniejsza niż w ubiegłych latach, jednak osoby biorące udział w wydarzeniu nie kryły swojego zadowolenia.

Maszyna parowa w Sztolni Królowa Luiza

W sobotę wystartowała Industriada 2020. W Strefie Carnall w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu została uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa. Urządzenie to jest najlepiej zachowanym, najstarszym i jedynym w całej Europie przykładem kopalnianego wyciągu parowego z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym oraz tarczą cierną. Symbolicznie wprawiła w ruch całą Industriadę.

- Uruchamiając ponad stuletnią maszynę parową w Sztolni Królowa Luiza w Miasto Zabrze daliśmy sygnał do startu kolejnej edycji Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Polsce, które każdego roku przyciąga do województwa śląskiego tysiące osób. Tym bardziej się cieszę, że udało się przygotować ciekawą ofertę w tak trudnym czasie i spotkać się na Szlaku Zabytków Techniki. Industriada to setki atrakcji w kilkudziesięciu poprzemysłowych obiektach w całym regionie, wyjątkowa lekcja historii i dowód na to, że łączą nas przemysłowe tradycje - mówił marszałek Jakub Chełstowski

Oprócz samego zwiedzania Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu na uczestników czekało sporo atrakcji. Zagrała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego. Odbył się spektakl uliczny "Od rośliny do maszyny", pokaz tańca w kuli z wodą i parada "Śladami zwierząt".

Kopalnia Guido w Zabrzu

Wiele atrakcji na mieszkańców woj. śląskiego czekało też w kopalni Guido w Zabrzu. Uczestnicy święta mogli odbyć wędrówkę w głąb zabrzańskich podziemi, poznając historię rozwoju górniczej technologii – od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Podczas podziemnej przygody zobaczyć mogli działanie dwóch kombajnów: chodnikowego i ścianowego. Na terenie obiektu uczestnicy mogli odwiedzić również mobilną ekspozycję wystawy Ex-Silesia Lux, powstałej z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich.

Industriada 2020 - Szyb Maciej

W Szybie Maciej natomiast odbyło się wiele ciekawych warsztatów kreatywnych dla najmłodszych. Na scenie wystąpiły uczniowie z instytucji kulturalnych. Można też było zwiedzić Zabytkowy Zespół Szyb Maciej. Wycieczka została w tym dniu wzbogacona o dodatkową wiedzę na temat ujęcia wody i przekształcenia Szybu w studnię głębinową. Ponadto na trasie zwiedzania były miejsca związane z naturalnym środowiskiem m.in. hałda porośnięta lasem – samosiejką oraz konstrukcja z drewna dębowego widoczna wzdłuż wieży szybowej. Odbył się także pokaz działania maszyny wyciągowej, gdzie każdy uczestnik miał możliwość spróbowania swoich sił w trudnej roli maszynisty.

Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie "ExtraSchicht", organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła wtedy blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również