Wiadomości z Zabrza

Złota jesień życia - jak wspierać seniora?

  • Dodano: 2020-06-22 13:00, aktualizacja: 2020-06-24 11:17

Emerytura wielu z nas kojarzy się z niskim dochodami, kolejkami do aptek i samotnością. Niestety – to rzeczywistość wielu seniorów, którzy po latach ciężkiej pracy nie mogą sobie pozwolić na zbyt wiele. Nie bez przyczyny coraz więcej mówi się o depresji osób starszych, które często zostają zostawione same sobie. Tak być nie powinno. Zadaniem dzieci, wnuków i bliskich jest zapewnienie seniorom godnej, szczęśliwej emerytury. Jak wspierać nestorów rodu, by zachowali doskonały humor i zdrowie?

Liczy się pamięć

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, by poprawić komfort życia naszych bliskich, jest pamięć. Tak niewiele trzeba, by seniorzy poczuli się potrzebni i kochani. Regularny kontakt telefoniczny, częste odwiedziny, wspólne wycieczki i spędzanie czasu na działce – to podstawa, o którą należy zatroszczyć się na starcie. Nie ma nic bardziej wartościowego niż wysokiej jakości czas spędzony u boku osób, które kochamy. Dla seniorów to szczególnie istotne. Po wyprowadzce dzieci i pojawieniu się wnuków często zostają odstawieni na boczny tor. Traktujemy ich jako opiekunów, zapominając o ich potrzebach. Tymczasem tak niewiele trzeba – rozmowa, wspominki, okazywanie sobie miłości. Tego seniorzy potrzebują najbardziej.

Pomoc na co dzień

Czas na emeryturze nie musi być nudny, na pewno też nie musi być smutny. Kluczem do poprawy komfortu życia naszych bliskich jest zatroszczenie się o to, by w starszym wieku ich komfort życia nie uległ pogorszeniu. A tak niestety często się dzieje. Niskie emerytury sprawiają, że nagle nie mogą sobie pozwolić na to, co jeszcze niedawno było na wyciągnięcie ręki. Nie wszyscy mamy okazję zaoszczędzić tyle, by na emeryturze móc cieszyć się wycieczkami, relaksem w SPA czy bezstresowymi zakupami. Zadaniem młodszego pokolenia jest zadbać o to, by wspierać nestorów rodu w tym trudnym dla nich czasie. Jeśli podejrzewamy, że naszym dziadkom czy rodzicom może nie wystarczać pieniędzy, pomóżmy im. Nie musimy od razu przelewać środków na konto. Zróbmy zakupy, zafundujmy wycieczkę lub wczasy dla seniora w górach.

Miłe prezenty

Mówiąc o podróżowaniu, przechodzimy do kolejnego ważnego punktu. Dbanie o seniorów to nie tylko przebywanie z nimi, ale też zapewnienie im samodzielności i szans na rozwój. Wczasy dla seniora w górach są doskonałym sposobem na zagwarantowanie bliskim wypoczynku i relaksu, na który zasługują. Ale też na podreperowanie zdrowia, które często zaczyna już dokuczać. Wybierając odpowiednią wycieczkę dla dziadków lub rodziców, szukajmy miejsc cieszących się dobrymi opiniami. Turnus rehabilitacyjny może być doskonałym prezentem np. na okrągłą rocznicę ślubu dla naszych najbliższych. Dbajmy o nich. Bo oni całe życie dbali o nas.  

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.