Wiadomości z Zabrza

Z czego wynika popularność yerba mate?

  • Dodano: 2021-08-20 08:45, aktualizacja: 2021-08-20 09:00

Picie yerba mate to pewien rodzaj mody, ale także inwestycja w zdrowie i świetną kondycję. Niewątpliwie pokazywanie się z charakterystycznymi naczyniami wpisało się już w popkulturę, a sam napar jest określany jako największa konkurencja dla kawy. Poza właściwościami pobudzającymi ma również szereg prozdrowotnych walorów. By je odkryć, trzeba wiedzieć, jak przygotować i pić yerba mate.

Moda na picie yerba mate

Herbata yerba mate to ziołowy napar. Jego bazą jest ostrokrzew paragwajski, a cenny napój powstaje z jego liści i łodyżek. To wiecznie zielone drzewo, które rośnie głównie w Ameryce Południowej. Ojczyzną ostrokrzewu paragwajskiego jest Paragwaj, choć obecnie susz yerba mate dostępny jest niemalże wszędzie, a napary piją osoby na całym świecie. Ścinane z drzewa listki i gałązki są sortowane, rozdrabniane, prażone, leżakowane, a czasem też aromatyzowane i mieszane z innymi ziołami. Różnorodne yerba mate znajdziecie w ofercie sklepu - MateMundo.pl, a ich smak, intensywność czy też cechy charakterystyczne podbijają podniebienia koneserów i tych, którzy dopiero zaczynają tę przygodę.

Jakie są rodzaje yerba mate?

Yerba mate cechuje się wyjątkowym smakiem, który nie trafi w gust każdego, ale warto poszukać odpowiedniej dla siebie mieszanki. Do tego, by delektować się napojem, warto mieć matero i bombillę. To zestaw składający się z owalnego naczynia robionego z tradycyjnych lub nowoczesnych materiałów oraz z charakterystycznej długiej metalowej rurki z sitkiem na końcu. Chodzi o to, by pokruszone listki i gałązki yerby, które pływają po powierzchni, nie dostawały się do ust, co niewątpliwie psuje rytuał. Niezwykle ważny jest również sposób przygotowania. Susz yerby trzeba wsypać do kubka – między 1/4 a 3/4 jego wielkości. Do przyrządzenia musi być użyta temperatura wody między 70°C a 80°C. Następnie do naparu wkłada się bombillę, czeka się pięć minut, a po wypiciu można po raz kolejny zalać susz. To jak smakuje yerba mate jest zależne od ilości listków, ich rodzaju oraz sposób przygotowania napoju.

Właściwości yerba mate

Wiele osób docenia właściwości yerba mate, choć początkowo smak może mi się wydać zbyt intensywny i gorzko-cierpki. Czasem wystarczy zmienić mieszankę, a z drugiej strony przyzwyczajamy się również do oryginalnych aromatów. Właściwości zdrowotne yerba mate przede wszystkim związane są, z tym że doskonale pobudza ciało i umysł. Jest więc polecana w stanach zmęczenia, przy trudnościach ze skupieniem uwagi czy też stanach obniżonego nastroju. Poza tym, to, jak działa yerba mate, doceniane jest również przez osoby leczące artretyzm, nadwagę, nadciśnienie czy depresję. Sam napój może pomóc również obniżyć poziom cholesterolu. Napar yerba mate posiada dużo witamin i substancji usprawniających ogólną pracę organizmu i dlatego jest tak chętnie wybierany przez wiele osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.