Wiadomości z Zabrza

W trosce o prosty uśmiech naszego dziecka

  • Dodano: 2020-02-21 08:45, aktualizacja: 2020-02-21 08:57

Piękny uśmiech naszego dziecka to marzenie. Tak ważne jest więc to, abyśmy zatroszczyli się o to, by w odpowiedni sposób o nie dbać. Wiadomo, że maluch nie jest w stanie dokonać tego samodzielnie, dlatego też na nas rodzicach spoczywa kwestia dbania o ten piękny, lśniący uśmiech. Niestety, ale bardzo często bywa tak, że ten jakże piękny uśmiech wraz z wypadnięciem starych zębów i pojawieniem się nowych, nagle nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Nieprawidłowe ustawienie zębów i szczęk, może spowodować krzywy uśmiech, który dla wielu jest w przyszłości ogromnym problemem.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, której zadaniem jest korygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Jeśli zęby są krzywe, nie tylko źle wyglądają, ale również są one zdecydowanie trudniejsze w codziennej pielęgnacji. To wszystko sprawia, że trudniej się je czyści,a to z kolei prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia. W tym celu lekarz ortodonta jest w stanie zastosować takie rozwiązania, by ten piękny, zdrowy i przede wszystkim prosty układ zębów zachować.

Nie każdy stomatolog dziecięcy warsawdentalacademy.com/services/stomatologia-dziecieca jest ortodontą, gdyż jest to osobna dziedzina, w której specjalizuje się określona grupa stomatologów. Jeśli poszukujemy ortodonty dla naszego dziecka, to bez wątpienia należy poszukać takiego, który jest specjalistą w kwestii uzębienia dziecięcego. Taki lekarz ma podejście do dziecka, posiada odpowiednią wiedzę, potrafi zastosować najlepsze rozwiązanie by pomóc i by w przyszłości dziecko mogło cieszyć się pięknym uzębieniem.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Sami jako rodzice nie jesteśmy tak naprawdę w stanie samodzielnie określić, czy nasze dziecko powinno mieć zastosowane leczenie ortodontyczne czy też nie. W tej kwestii odpowiednią decyzję może sam dentysta, który widząc uzębienie dziecka, kieruje je do ortodonty. Czasami może wydawać się, że zęby są stosunkowo proste, ale patrząc na inne czynniki okazuje się, że ortodonta może być specjalistą w pełni naszemu dziecku niezbędnym.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka z ortodontą? Podstawą jest najpierw wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz może wiele się dowiedzieć i wyciągnąć z takiej rozmowy ważne wnioski. Następnie przy wykorzystaniu narzędzi ortodontycznych wykonuje się badanie kliniczne, a potem gipsowe odciski uzębienia. Konieczne jest także przeprowadzenie badania rentgenowskiego wraz z wykonaniem odpowiednich zdjęć. Dopiero takie działanie jest w stanie dać nam pełen obraz wszystkiego, co może być informacją - czy leczenie należy rozpocząć czy też nie. W zależności też od różnorodnych czynników, ortodonta wybiera określony sposób leczenia, w pełni dopasowany do konkretnego pacjenta. Nie ma dwóch takich samych rozwiązań, gdyż w każdym przypadku należy podejść do badania w pełni indywidualnie.

Kiedy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Objawy, które mogą sugerować o tym, że z uzębieniem dziecka jest problem, mogą być naprawdę różnorodne. Najczęściej występującymi są między innymi przodozgryz górny, a więc wysunięcie górnych zębów przed zęby dolne, następnie wysunięcie żuchwy, gdzie zęby dolne wysunięte są do przodu lub zęby górne mocno cofnięte są do tyłu. Dużym problemem jest również niewątpliwie zgryz krzyżowy, gdzie zęby górne nie zachodzą z przodu zębów, jak to ma miejsce przy normalnym zgryzie. Jeśli w grę wchodzi stomatolog dziecięcy, a następnie podjęcie decyzji o wizycie u ortodonty, to na pewno koniecznością kontroli i leczenia i jest zgryz otwarty, a więc gdy zęby tylne się stykają, przemieszczenie linii środkowej, gdzie środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich. Na pewno problemem jest są także szpary między zębami i stłoczenia zębów, a więc zbyt dużo zębów, które nie są w stanie zmieścić się w wyrostku zębodołowym.

Problemów dotyczących uzębienia u dzieci, ale i nie tylko jeśli w grę wchodzi ortodoncja jest naprawdę bardzo dużo i tylko odpowiedni lekarz i najlepsze leczenie jest w stanie pomóc uzyskać taki efekt, na jakim każdemu zależy.

W trosce o uśmiech na całe życie

Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone, że należy regularnie myć zęby, czy też korzystać z opieki lekarza stomatologa, bo stanowi to rzecz nadrzędną. Im więcej pracy włożymy w uśmiech naszych pociech, tym lepsze będą tego efekty w dorosłym życiu. Lekarz stomatolog powinien być odwiedzany przez dziecko z rodzicem regularnie, średnio co sześć miesięcy. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce około pierwszego roku życia dziecka. Kiedy wypadną mleczne zęby i pojawią się stałe, wówczas należy skontrolować uzębienie dziecka właśnie pod kątem ortopedycznym. W ten sposób rodzic ma pewność, że w odpowiedni sposób zadbał o to, by w przyszłości to dziecko jako dorosły już człowiek, mogło w pełni cieszyć się pięknym, zdrowym, białym i co ważne - prostym uzębieniem. Piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Krzywe zęby są największym kompleksem dla każdego człowieka. Od dziecięcych więc lat należy dbać o to, by ten uśmiech był w odpowiedni sposób pielęgnowany.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Zabil

    A niewidoczna ortodoncja? W Tychach u nas w Dental Care robią i ta sie zastanawiamy.

  • AnnaWl

    nie wiem co masz na mysli mówiac o niewidocznej ortotoncji bo sa przeźroczyste aparaty nakladkowe(wyjmowane) i trzeba je nosić 24/24 godziny oraz aparaty lingwalne przyklejane po wewnetrznej str zeba ceny do przejrzenia w internecie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.