Wiadomości z Zabrza

Saga rodziny Winnych

  • Dodano: 2020-02-28 08:15, aktualizacja: 2020-02-28 08:19

Wierzyłam w życiu w wiele spraw. W walkę, wolność, słuszność swoich wyborów. I równie często wątpiłam. Nigdy jednak nie przestałam wierzyć w miłość. Dlatego przetrwałam. Przetrwaliśmy jako rodzina... Anna Grabowska stworzyła niezwykłą trylogię, która zabiera czytelnika w podróż przez czas i historię. Opisując historię rodziny, autorka szkicuje też historię całego narodu i jego drogi ku niepodległości - losy bohaterów fikcyjnych przeplatają się z prawdziwymi historiami postaci, które każdy z nas kojarzy z tamtą epoką.

 

Wielopokoleniowa saga

Stulecie Winnych”, czyli saga rodziny Winnych, to podróż przez 3 pokolenia zanurzone w odmętach czasu, targane wirami historii. Tytułowy ród zamieszkujący Brwinów poznajemy w niezwykle trudnym momencie, kiedy Polska ponad 100 wcześniej została wymazana z map świata. Od roku 1915 losy tej rodziny silnie splecione są z wydarzeniami jakie niesie burzliwa historia. Bohaterowie będą więc mierzyć się z problemami nie tylko natury osobistej, ale też z wydarzeniami o wielkiej wadze dla losów całego narodu. To połączenie, wraz z postaciami pełnokrwistych bohaterów, które świetnie nakreśliła autorka, sprawiają, że książka jest ponadczasowa. Opowieść o rodzinie spleciona jest pewną tajemniczą prawidłowością - w każdym pokoleniu pojawia się para bliźniaczek, śladem których prowadzi czytelnika autorka. 

Niezwykle rzeczywisty opis tego jak przyszły na świat pierwsze z nich pozostaje na długo w pamięci. Ich tropem będziemy podążać przez całe dzieciństwo, patrząc, jak dorastają, a wraz z ich dorastaniem bardzo zmienia się rzeczywistość. Autorka nawiązuje bowiem do wszystkich ważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce, przedstawiając ich wpływ na losy rodziny.   

Pomimo że wiemy, na jakie tory historia popchnie losy kraju, książkę czyta się z zapartym tchem. Spójna, płynna narracja, wspaniale nakreślona specyfika czasów, w których żyją bohaterowie, nadają jej wartość nie tylko rozrywkową, ale wręcz historyczną. Poznajemy rzeczywistość, w której losy naszych fikcyjnych Winnych stają się niezwykle realistyczne, a ich życiowe dramaty chwytają za serce. 

Rozmach i... zwyczajne życie

Anna Grabowska to autorka, która potrafi trafić w samo sedno, tworząc historie, które każdemu mogą wydawać się bliskie, ze względu na los naszych przodków. W tę epicką narrację Grabowska potrafi także wpleść również zwykłe, codzienne dylematy, jakie wszystkich nas spotykają. Emitowany w TVP serial powstały na podstawie książki cieszy się ogromną popularnością i trudno się dziwić. Lektura i jej adaptacja bawią i wzruszają, dotykając wszelkich zakamarków duszy i pozwalając każdemu odnaleźć choćby cząstkę siebie w przedstawionych na kartach powieści bohaterach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.