Wiadomości z Zabrza

Rozwód z orzeczeniem o winie

  • Dodano: 2020-02-18 10:45, aktualizacja: 2021-05-28 11:14

Rozwód to niezwykle trudny czas dla każdego z nas. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami składającymi wniosek o rozwód, czy jesteśmy pozwanymi, w każdym przypadku rozwód to ogromny stres, nerwy i jedna, wielka niewiadoma. Oczywiście w zależności od sytuacji, sprawa rozwodowa może przyjąć łagodny wymiar, ale może i być batalią, w której walka toczyć będzie się latami. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, problem nie jest duży, gdyż wszystko można rozwiązać na jednej rozprawie. Kiedy jednak dana osoba wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie, wówczas pojawia się już nieco więcej problemów, z którymi poradzić sobie wcale nie jest tak łatwo. Czy w takich sytuacjach pomoc adwokata jest niezbędna? W czym taka osoba jest w stanie nam pomóc? Kto powinien z jej usług skorzystać?

Adwokat jest to prawnik, który świadczy pomoc prawną, oferując między innymi porady prawne, sporządzając opinie prawne, opracowując projekty aktów prawnych, czy też występując przed sądami i urzędami w imieniu swojego klienta. Wybierając adwokata do sprawy rozwodowej, taka osoba świadczy pełną, kompleksową pomoc będąc w pełni dla swojego klienta. Jeśli w grę wchodzi sprawa rozwodowa, adwokata może mieć zarówno osoba pozwana, jak również i osoba składająca wniosek. W większości przypadków jest tak, że adwokata wybiera się z chwilą rozwodu z orzeczeniem o winie jednej ze stron. Wniosek z orzeczeniem winy może złożyć osoba, która ten wniosek składa, ale i osoba, która otrzyma wniosek bez orzekania, może się do niego odwołać i ubiegać o winę drugiej strony. W takich przypadkach adwokat jest często osobą na tyle potrzebną, by móc udowodnić winę drugiej strony i pomóc jednemu z małżonków uzyskać zamierzony efekt końcowy.

Kiedy można starać się o rozwód z orzeczeniem o winę?

O rozwód może starać się tak naprawdę każdy, bowiem każdy ma do tego pełne prawo. Jeśli między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, o rozwód może się ubiegać zarówno kobieta, jak również i mężczyzna. Kiedy dochodzi do rozpadu pożycia małżeńskiego? Kiedy małżonkowie ze sobą nie mieszkają, nie ma między nimi wspólnych wydatków, jeśli ustały więzi emocjonalne. W przypadku statystyk, najczęściej pojawiającymi się przyczynami rozpadu małżeństwa jest niewierność jednego z małżonków, nadużywanie alkoholu, agresja, czy też całkowita niezgodność charakterów. Choć w takich sytuacjach można ubiegać się o rozwód, nie zawsze sąd na to się zgadza.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Są sytuacje, gdy sąd nie orzeknie rozwodu i potrzeba wtedy dłuższego działania i często właśnie pomocy adwokata, by móc doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału. O jakich więc sytuacjach mowa? Jeśli w wyniku rozwodu miałoby ucierpieć dobro dzieci. Bierze się pod uwagę dobro najmłodszych dzieci, w tym, czy będzie w stanie ono otrzymać niezbędne do życia warunki, jeśli małżonkowie nie będą już ze sobą żyli. Drugą z sytuacji są sytuacje dotyczące zasad współżycia społecznego, a więc na przykład sytuacji, w której jeden z małżonków jest na przykład nieuleczalnie chory i druga strona w związku z tym chce się z nim rozstać. Trzecią z sytuacji, gdy sąd nie zawsze orzeka o rozwodzie jest sytuacja, w której rozwodu żąda osoba winna rozpadowi małżeństwa, choć tutaj jest wiele wyjątków i pomoc adwokata może w takiej sytuacji okazać się zbawienna.

Czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem winy?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko uzależnione jest od tego, czego oczekujemy, czego się domagamy i jak wygląda sytuacja. Nawet, jeśli winny rozpadowi małżeństwa jest jeden z członków, to mimo wszystko można starać się doprowadzić do porozumienia, jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie. W takiej sytuacji małżonkowie porozumiewają się, ustalają konkretne zasady i wszystko zazwyczaj na miejsce na jednej rozprawie. Jeśli jednak jedna ze stron chce rozwodu z orzeczeniem o winie, wówczas należy nastawić się na dłuższą walkę w sądzie, bo sąd musi rozpatrzyć daną sytuację, musi wziąć pod uwagę wszelkie przesłanki, wysłuchać jednej i drugiej strony. W większości przypadków konieczne jest wysłuchanie w tej sprawie świadków, którzy mogą potwierdzić lub zaprzeczyć zaistnienia danej sytuacji. W większości przypadków rozwód z orzeczeniem o winie trwa długo i trzeba nastawić się na niejedną rozprawę w sądzie.

Co można uzyskać starając się o rozwód z winą współmałżonka?

Oczywiście w przypadku, w którym staramy się o winę jednego ze współmałżonków, druga strona może zyskać dzięki temu wiele korzyści, które wynikają z takiej sytuacji. Jedną z nadrzędnych kwestii jest możliwość ubiegania się o alimenty. Osoba, która nie jest winna rozpadu może starać się o przyznanie alimentów ze względu na pogorszenie się jej sytuacji materialnej. Nie zawsze musi być ona w niedostatku, aby o takie alimenty się domagać. Osoba winna rozpadu małżeństwa ponosi pełne koszty rozprawy sądowej. Jeśli chodzi o podział majątku, w tym przypadku osoba niewinna może uzyskać zdecydowanie więcej, niż w przypadku porozumienia, gdzie majątek dzielony jest na połowę.

Dowody to podstawa

W postępowaniu sądowym, gdzie jedna ze stron stara się orzec winę drugiej strony, dowody stanowią tak naprawdę element nadrzędny i priorytetowy. Osoba obarczając winą współmałżonka musi udowodnić, że ten jest w pełni winny sytuacji, w której do rozpadu tego małżeństwa doszło. Można tutaj starać się o pomoc detektywa, można zeskanować korespondencję, która może być cennym dowodem, można powołać świadków. Im więcej dowodów, tym większa szansa na uzyskanie wyniku, jaki jest w stanie nas usatysfakcjonować.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.