Wiadomości z Zabrza

Rozstępy - jak sobie z nimi radzić?

  • Dodano: 2023-11-16 11:15

Rozstępy to dość powszechne zjawisko, które tuż obok cellulitu jest jednym z częściej występujących przypadłości skórnych w najbardziej newralgicznych miejscach ciała. Zazwyczaj dążymy do tego, by je zlikwidować, jednak to bardzo trudny przeciwnik stawiający na swojej drodze wiele wyzwań. Rozstępy to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o rozstępach i jak z nimi walczyć, dowiecie się z poniższego wpisu.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy mogą pojawić się u każdego z nas, w każdym momencie naszego życia. Szczególnie jednak narażone są na nie kobiety w ciąży, osoby z dużymi i gwałtownymi wahaniami wagi oraz młodzież w okresie dojrzewania. Do powstawania rozstępów dochodzi w wyniku długotrwałego rozciągania skóry i w efekcie tego nieodwracalnych uszkodzeń włókien elastynowych w skórze właściwej. Pojawiają się one najczęściej w obszarach, gdzie mamy do czynienia z najsilniejszym napięciem skóry. Są to miejsca takie jak brzuch, pośladki czy zewnętrzna strona ud. Na powstawanie rozstępów wpływ wywierają również uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, a także niektóre schorzenia. Mają postać wrzecionowatych linijnych pasm i swoim wyglądem przypominają nieco płytkie blizny.

Na początku rozstępy przybierają zabarwienie czerwone. Jest to oznaka tego, że występują wówczas w fazie zapalnej, która jest najlepszym momentem na rozpoczęcie walki z nimi. Kiedy rozstępy bledną i zmieniają kolor na perłowo-biały, przechodząc tym samym w fazę zanikową.

Jak zapobiegać rozstępom i jak je niwelować?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo dużymi rozstępami i gdy żadne sposoby nie przynoszą spodziewanego efektu, warto poddać się specjalistycznym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Nie każdy jednak może skorzystać z takich rozwiązań z różnych względów, wpisując w nie przede wszystkim przeciwwskazania. Możemy jednak pomóc sobie odpowiednio ułożoną i świadomą, systematyczną pielęgnacją domową. Sposobów redukcji rozstępów, a także profilaktycznych działań jest kilka. Zacznijmy jednak od samego początku.

Przede wszystkim starajmy się nie dopuszczać do gwałtownych zmian w masie ciała, a więc nadprogramowych kilogramów. Do utrzymania stałej wagi, jak i dobrej kondycji naszego organizmu, a tym samym naszej skóry, niezbędne są zdrowe nawyki żywieniowe i regularny wysiłek fizyczny dopasowany na miarę naszych potrzeb i możliwości. W okresie ciąży natomiast warto już na początku pierwszego trymestru wdrożyć aktywną pielęgnację zapobiegającą rozstępom. Mogą jej towarzyszyć również umiejętnie wykonywane masaże.

Wybór kosmetyków ukierunkowanych na tę pielęgnację jest niemały. Wśród nich znajdziemy balsam lub krem na rozstępy, specjalnie skomponowane olejki, żele, ampułki czy koncentrat lub serum na rozstępy. Niezbędny będzie także peeling, zwłaszcza z zawartością kwasów. Zabiegi złuszczające i pobudzające odnowę komórkową to podstawa, jeśli chcemy efektywnie walczyć z rozstępami. Terapie łączone są bowiem najskuteczniejsze i kluczowe dla uzyskania najlepszego rezultatu. Nieodzowną ich częścią są kosmetyki stworzone do walki z rozstępami, które działają regenerująco, odżywczo, złuszczająco i nawilżająco. Dzięki takiemu działaniu jesteśmy w stanie spłycić rozstępy i zmniejszyć tym samym ich widoczność.

Jeśli chcielibyście ułożyć pielęgnację przeciw rozstępom i długofalowy plan działania, koniecznie skorzystajcie z fachowej wiedzy kosmetologów w najbardziej zaufanym sklepie internetowym Topestetic. Tam też znajdziecie bogatą ofertę dermokosmetyków, m.in. najbardziej popularnych w temacie rozstępów dwa rodzaje kosmetyków: https://www.topestetic.pl/serum-na-rozstepy a także https://www.topestetic.pl/derma-roller-na-rozstepy.

Rozstępy stanowią duże wyzwanie w codziennej pielęgnacji skóry ciała. Gwałtowne przyrosty i spadki wagi mogą się przydarzać w różnych okresach życia i są to okoliczności bardzo sprzyjające powstawaniu rozstępów. Kosmetologia dysponuje wieloma substancjami czynnymi, które dzięki swoim unikalnym właściwościom wykazują skuteczność w różnych stadiach zaawansowania rozstępów.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.