Wiadomości z Zabrza

Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

  • Dodano: 2021-11-18 06:15, aktualizacja: 2021-11-25 10:14

Ryzyko związane z wykonaniem nieudanego szlifu można w łatwy sposób ograniczyć, zaopatrując się w odpowiedni sprzęt - zarówno pod względem rodzaju, jak i jakości. Dobór odpowiedniej szlifierki do specyfiki wykonywanej pracy odpowiada aż za połowę końcowego sukcesu. Jakie rozwiązania oferuje nam współcześnie rynek? Czym charakteryzują się  najpopularniejsze rodzaje szlifierek? Odpowiadamy!

Na czym polega szlifowanie?

Szlifowanie stanowi podstawową metodę wykończeniowej obróbki powierzchni za pomocą specjalistycznych narzędzi ściernych wprawianych w ruch obrotowy. W konsekwencji otrzymujemy produkt o dużej dokładności wymiarowej i pożądanym kształcie. Celem szlifowania jest odtworzenie kształtu ściernego na obrabianej powierzchni - metalu lub drewnie.  Wybór odpowiedniej szlifierki powinien obejmować aspekty takie jak: 

  • moc narzędzia, 
  • prędkość obrotową lub prędkość przesuwu,
  • wymiary poszczególnych elementów - stopy, oscylacji lub taśmy.

Szlifierka kątowa do metalu

Szlifierki kątowe to najpopularniejszy rodzaj szlifierek, stanowiący niezastąpione narzędzie przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych. Najczęściej ze szlifierek kątowych pneumatycznych korzysta się w zakładach przemysłowych, a także przydomowych warsztatach do cięcia, szlifowania, satynowania i polerowania. 

kątowa szlifierka pneumatyczna

Szlifierki mimośrodowe

Wykorzystują zarówno ruch obrotowy, jak i oscylacyjny, nadając się do obróbki elementów drewnianych i metalowych. Przez wzgląd na elastyczną stopę szlifierską za pomocą szlifierki mimośrodowej możliwe jest obrabianie powierzchni wklęsłych i/lub wypukłych. Tym rodzajem szlifierki można m.in. zdzierać lakier z powierzchni samochodów, obrabiać beton czy wygładzać drewno. A w porównaniu do szlifierek oscylacyjnych nadają się one do szlifowania zgrubnego. 

Szlifierki typu delta

Szlifierki typu delta najlepiej sprawdzają się w przypadku szlifowania wymagających, najczęściej drewnianych powierzchni - zarówno tych płaskich, jak i zaokrąglonych. Ich działanie zbliżone jest do szlifierek oscylacyjnych. 

Szlifierki oscylacyjne

Ten rodzaj szlifierek przeznaczony jest do prac wykończeniowych na równych i płaskich powierzchniach, a także tych delikatnie zaokrąglonych. Z ich pomocą z łatwością dotrzesz i wyszlifujesz np. narożniki. 

Szlifierka taśmowa

Ten rodzaj szlifierek w zależności od wymiarów taśmy znajduje zastosowanie głównie w warsztatach stolarskich i większych zakładach przemysłowych. Szlifierka taśmowa działa na zasadzie ruchu po linii prostej, nadając się do szybkiego i precyzyjnego szlifowania drewnianych powierzchni. 

Szlifierka pneumatyczna czy elektryczna? 

Pod warunkiem wybrania odpowiedniego kompresora, szlifierki pneumatyczne będą lepszym wyborem przez wzgląd na ergonomię pracy, efektywność, wagę, dłuższą żywotność, wysoki komfort oraz bezawaryjność. 

pneumatyczna szlifierka kątowa

Masz wątpliwości? Nie jesteś pewien, która szlifierka będzie odpowiednia do specyfiki Twojego zakładu lub danego zlecenia? Skontaktuj się z doświadczonym

i doradcami firmy Pneumat - ekspertami od szlifierek kątowych pneumatycznych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.