Wiadomości z Zabrza

Przydomowa oczyszczalnia ścieków od A do Z

  • Dodano: 2022-02-15 09:45

Budowa domu ekologicznego to bardzo często rezygnacja z klasycznych rozwiązań. Zamiast tradycyjnych szamb wybieramy więc coraz częściej przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czym one są, jakie są ich rodzaje i jak działają? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla kanalizacji miejskiej i betonowego zbiornika na nieczystości (szamba). Gwarantuje niski koszt eksploatacji i nie wymaga uciążliwej obsługi. Nie ma wiec mowy o wywożeniu nieczystości co kilkanaście dni. Proces oczyszczania jest całkowicie automatyczny, a my musimy jedynie raz na jakiś czas wsypać do środka odpowiednią porcję bakterii mających za zadanie wspomóc proces oczyszczania i usprawnić działanie oczyszczalni. To ekologiczne rozwiązanie nie należy do najtańszych w zakupie i montażu, ale w większości polskich miast można liczyć na dofinansowania, które obniżają koszt założenia takiej instalacji we własnym domu.

Jakie rodzaje oczyszczalni ścieków są najpopularniejsze?

Jedną z popularniejszych oczyszczalni wykorzystywanych w domach jednorodzinnych jest oczyszczalnia biologiczna, którą można wykonać w każdych warunkach gruntowych. Ciężka, gliniasta gleba nie jest żadną przeszkodą, by uzyskać dobrze działającą oczyszczalnię tego typu. Działanie polega na wykorzystaniu 2 czynników, osadu czynnego oraz bakterii. Oba etapy mają jeden cel - oczyścić ścieki do takiego stanu, by można było się ich pozbyć do środowiska bez wyrządzenia jakichkolwiek szkód. Zdecydowanie najlepsze oczyszczanie biologiczne produkuje znana firma Ekodren oferująca korzystne ceny i profesjonalny montaż.

Innym rodzajem są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które do poprawnego montażu potrzebują odpowiedniego gruntu. Musi on charakteryzować się dobrą przepuszczalnością i niskim stanem wód gruntowych. Fakt, że takiej oczyszczalni nie da się zamontować w każdym miejscu, sprawia, że nie jest ona tak popularna jak oczyszczalnia biologiczna, ale również ma pewne zalety.

Jak wybrać przydomową oczyszczalnie i dlaczego warto to zrobić?

Wybór najlepszego rozwiązania wymaga znajomości warunków gruntowych. Jeśli nasza działka usytuowana jest w pobliżu zbiorników wodnych lub gleba jest gliniasta i słabo przepuszczalna, jedynym wyjściem jest montaż oczyszczalni przydomowych, która zasilona odpowiednimi bakteriami będzie zapewniać filtrowania na najwyższym poziomie. Jak wybrać takie urządzenie? Sprawa jest stosunkowo prosta. Przyjmuje się, że jeden mieszkaniec produkuje około 150-200 litrów nieczystości w ciągu doby, Mnożąc tę wartość przez ilość mieszkańców łatwo policzyć, jak dużą oczyszczalnię będziemy potrzebować, by proces filtrowania był płynny.

Zalet przydomowych oczyszczalni jest wiele i trudno je wszystkie wymienić. Jeśli mamy porównać ją do szamba, to sprawa jest bardzo prosta, bo oczyszczalnia gwarantuje niemal bezobsługowe działanie, a szambo wymaga ciągłego czyszczenia i wywożenia nieczystości. Proces ten jest uciążliwy i coraz bardziej kosztowny. Rosnące ceny wywózki ścieków sprawiają, że coraz więcej osób wybiera ekologiczne rozwiązania, jakimi bez wątpienia są przydomowe oczyszczalnie ścieków firmy Ekodren. To prawdziwy lider produkujący najlepsze urządzania charakteryzujące ą się wysoką precyzją wykonania, pełną niezawodnością i korzystną ceną. Jeśli chcesz wybrać dobrą oczyszczalnię, która posłuży Ci wiele lat bez awarii, a jej obsługa będzie polegać na dosypywaniu bakterii w proszku, to decyzja o współpracy z firmą Ekodren wydaje się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.