Wiadomości z Zabrza

Przedświąteczne zakupy. Jak kupować, by nie zbankrutować?

  • Dodano: 2019-10-23 09:45

Święta zbliżają się do nas wielkimi krokami, a razem z nimi wydatki na prezenty, dekoracje, produkty spożywcze itd. Niestety nie zawsze udaje się nam robić zakupy z głową i finalnie doprowadzamy do katastrofy domowego budżetu. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jakich błędów nie popełniać?

Ile wydajemy na zakupy świąteczne?

W ubiegłym roku szacowano, że na organizację świąt statystyczna, polska rodzina poświęci średnio 1168 zł. Aż 45 proc. z tego przeznaczamy na prezenty, dalej jest żywność (44 proc.), a także spotkania towarzyskie (11 proc.).

Z roku na rok wydajemy odrobinę więcej. Najprawdopodobniej będzie tak również podczas nadchodzącego Bożego Narodzenia. Aby była to kwota optymalna dla naszego domowego budżetu, dobrze jest trzymać się kilku ważnych wskazówek.

Zakupy przez Internet – dlaczego warto?

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy online. W tym roku jest to już 62 proc. internautów, czyli o 6 p.p. więcej niż rok wcześniej. Natomiast w sklepach zagranicznych kupuje już 26 proc. internautów (w 2018 było to 23 proc.). Tak wynika z raportu „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”.

Na kupowanie przez Internet warto stawiać zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy, kiedy mamy przed sobą zakup prezentów i wielu innych towarów. Porównywarki cenowe pozwolą na wybór jednej z najlepszych opcji, a przy okazji to znakomity sposób na oszczędzenie czasu. Unikniesz kolejek, korków, tłumów i zbędnego stresu. I jednocześnie łatwo będziesz kontrolować swoje wydatki. Koszyk zakupowy na bieżąco wskazuje, jaką kwotę musisz przeznaczyć na swoje produkty. W ten sposób unikniesz niekontrolowanych i impulsywnych decyzji zakupowych. Dodatkowo robiąc zakupy w domu, nie wydajemy pieniędzy na przyjemności takie jak kawa, czy obiad w galerii handlowej.

Uważaj na promocje!

Nie zawsze promocje stanowią propozycje, z których trzeba skorzystać. Bardzo często po większej analizie okazuje się, że cena zestawu 3 zamiast 2 wcale nie jest tak opłacalna. Niekiedy bywa również, że promocja spowodowana jest zbliżającym się końcem terminu ważności produktu, albo po prostu związana jest z mniejszym opakowaniem. Sprawdź to, zanim wydasz niepotrzebnie swoje pieniądze!

Postaw sobie granice

Zazwyczaj nasze święta przygotowujemy na bogato. Często kończy się to tak, że kupujemy zbyt dużo nietrafionych prezentów i marnujemy masę jedzenia. Dlatego, jeżeli wybierasz się do rodziny na święta, podzielcie między sobą potrawy do przygotowania. Nic się wówczas nie zmarnuje i nie zdubluje. Co więcej, aby uniknąć powtarzania się prezentów, wprowadź w swojej rodzinie zasadę losowania prezentów świątecznych. Wówczas każdy kupuje podarek tylko dla jednej osoby – to także cenny sposób na oszczędności.

Zaplanuj swoje zakupy świąteczne

Swoje zakupy przedświąteczne rozpocznij już w listopadzie. Skorzystaj z promocji takich jak Black Friday, Cyber Monday, czy Singles’Day. Znakomitą okazją jest ponadto Dzień Darmowej Dostawy. Szukanie prezentów w pośpiechu, kilka dni przed Bożym Narodzeniem zazwyczaj nie jest najlepszym rozwiązaniem. To właśnie wtedy najczęściej kupujemy podarki nietrafione i nieprzemyślane. A przy okazji niepotrzebnie wydajemy pieniądze.

Sposób płatności – czy ma znaczenie?

Coraz popularniejszą formą płatności stają się karty kredytowe. Między innymi dlatego, że są bezpieczne i bardzo wygodne. Do tego umożliwiają cofnięcie środków, które zostały wydane za pomocą karty – chodzi tu o chargeback.

Poza tym taka karta visa to sposób na dodatkowe pieniądze w sytuacji pojawienia się nieplanowanych wydatków. Nowy stół przed świętami? A może instrument, o którym od dawna marzyło Twoje dziecko? Z kartą kredytową jest to możliwe! Płać i korzystaj z okresu bezodsetkowego, który w przypadku Santander Consumer Banku – banku od kredytów może wynosić nawet 54 dni. Dodatkowo podmiot ten umożliwia uzyskanie karty bez wychodzenia z domu. Wszystko załatwisz przez Internet. Przekonaj się, że karty kredytowe to jeden ze sposobów na udane zakupy przedświąteczne.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Wiola

    Robię zakupy przez internet, dla brata kupię voucher do leszczyńskiego aerotunelu a nad prezentami dla reszty rodzinki jeszcze myślę. Na promocję, które nie są promocjami nie dam się nabrać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.