Wiadomości z Zabrza

Prawnik adwokat

  • Dodano: 2019-10-23 09:30

Zawód adwokata jest jednym z najbardziej prestiżowych zawodów prawniczych, który wśród społeczeństwa cieszy się ogromnym zaufaniem i poważaniem. Należy jednak pamiętać, że poprzedzony jest zawsze ciężką i żmudną pracą, wymagającą wielu poświęceń.

Czym zajmuje się adwokat?

Do podstawowych obowiązków adwokatów należy przede wszystkim reprezentowanie strony konfliktu przed sądem, obrona oskarżonych w toczących się sprawach karnych, udzielanie różnego rodzaju porad prawnych, jak również sporządzanie dokumentacji z prowadzonych spraw.

Adwokat Katowice - jakie są wymagania wobec adwokatów?

Nie wszyscy jednak mogą spełniać się w zawodzie adwokata. Istnieje bowiem określona grupa czynników, które uniemożliwiają wykonywanie tego zawodu. Wykluczone z wykonywania tego zawodu są osoby, których współmałżonek pełni funkcje sędziowskie, prokuratorskie, czy w okręgu izby adwokackiej. Adwokaci muszą posiadać nieposzlakowaną opinię i nie mogą być karani. Zobowiązani są także do przestrzegania zasad określanych przez Naczelną Radę Adwokacką w formie uchwały. Zawód adwokata należy do grupy wolnych zawodów, wobec czego adwokaci nie mogą być zatrudniani w ramach umowy o pracę. Swoje funkcje mogą pełnić jedynie podczas pracy w kancelariach, zespołach adwokackich, czy spółkach, czy też w ramach prowadzenia własnej działalności z tego zakresu.

Adwokat Katowice - kariera i zarobki

Powszechnie uważa się, iż zawód adwokata przynosi wysokie zyski. Pamiętać należy, że droga, jaką mają do przebycia osoby, chcące wykonywać ten zawód, jest niesamowicie długa, kosztowna i nie od razu wiąże się z osiąganiem dużych zysków. W zależności od regionu i opinii danej kancelarii, zarobki adwokatów mogą się różnić i wynoszą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Naturalnie wraz ze zdobywaniem doświadczenia i prestiżu własnego nazwiska zarobki wzrastają. W branży prawniczej to właśnie adwokaci mogą liczyć na uzyskanie najwyższych dochodów. Mowa tu zwłaszcza o tych, którzy prowadzą własne kancelarie. Z analizy portalu wynagrodzenia.pl wynika, iż średnie zarobki adwokatów w roku 2019 wynoszą ponad 5 tysięcy złotych. Ponad połowa adwokatów otrzymuje dochody w przedziale od ok. 4 tysięcy do prawie 8 tysięcy złotych. Na zarobki powyżej 8 tysięcy może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych radców prawnych. W porównaniu z latami wcześniejszymi zauważalny jest wzrost przychodów osób zatrudnionych w tej branży. Warto wskazać, iż wysokie zarobki uwarunkowane są także miejscem prowadzenia działalności. Najwyższe dochody odnotowywane są w takich miastach, jak Warszawa, czy Katowice. Warto jednak zastanowić się, czy wobec ogromu poświęceń, jakie wiążą się z pracą adwokatów, zawód ten jest wystarczająco doceniany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.