Wiadomości z Zabrza

Pompa ciepła powietrze/woda - jak sterować urządzeniem?

  • Dodano: 2018-07-24 07:30, aktualizacja: 2018-07-24 07:42

Żeby pompa ciepła działała optymalnie, należy zadbać nie tylko o odpowiedni dobór parametrów, ale także umiejętnie sterować urządzeniem. Jak sterować pracą pompy, by czerpać z niej jak najwięcej korzyści?

Zarządzaj zasobami energii

Pompa ciepła to urządzenie dające nam możliwość wykorzystania otaczającej nas darmowej energii gromadzonej w powietrzu, gruncie lub wodzie. W miesiącach letnich ilość dostępnej energii jest większa, zimą natomiast niższa, ale w zupełności wystarczająca do pokrywania potrzeb grzewczych budynku. Nawet w powietrzu o niskich temperaturach zawarta jest wystarczająca ilość ciepła, którą pompa ciepła może wykorzystać. Potrafi ona podnieść temperaturę roboczą o kilkadziesiąt stopni dzięki zastosowaniu sprężarki. To wystarczy do wykorzystania ciepła dla potrzeb domu.

Automatyka – korzyść dla domowników

Każdy dom wymaga indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o wykorzystywanie odpowiedniej ilości ciepła. Na zapotrzebowanie wpływa nie tylko pogoda, ale także np. nieobecność domowników. Ważne jest więc, by urządzenie było w stanie reagować na wszystkie zmiany. Duże znaczenie w efektywności i wydajności pracy pompy ma automatyka. Stosuje się ją nie tylko po to, by użytkownik nie musiał osobiście zmieniać ustawień za każdym razem. Jej zadaniem jest przede wszystkim dopasowanie ilości wykorzystywanego ciepła do aktualnych potrzeb lokatorów.     

Kiedy pompa działa najefektywniej?

O efektywności pompy ciepła (link) świadczy stosunek między mocą grzewczą a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną. Instalacja powinna być dobrana w taki sposób, by pokrywać całe zapotrzebowanie na moc grzewczą do pewnej temperatury powietrza (np. – 12°C). Poniżej tej wartości, wykorzystywanie pompy przestaje być opłacalne, dlatego warto zastosować wtedy dodatkowe źródło ciepła. Zdalne kontrolowanie pracy urządzenia pozwala na uzyskanie optymalnego ustawienia w danej chwili.    

Steruj pompą przez telefon

Producenci pomp coraz częściej oferują swoim klientom nie tylko urządzenia, ale także oprogramowanie sterujące, dostępne na urządzeniach mobilnych. W przypadku np. Hewalex aplikacja z systemem EKONTROL pozwala na monitorowanie pracy instalacji przez Internet. Użytkownik może otrzymywać bieżące raporty na temat wykorzystania ciepła, co umożliwia natychmiastową reakcję np. w przypadku wystąpienia awarii. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas urlopu lub innej, dłuższej nieobecności w domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.