Wiadomości z Zabrza

Parkiet w nowoczesnych wnętrzach

  • Dodano: 2017-06-19 12:00

Czy parkiet to odpowiednie pokrycie podłogi znajdującej się w nowocześnie urządzonym domu? Zdecydowanie! Szczególnie, jeśli jest odpowiednio ułożony. „Jodełka” to chyba najbardziej klasyczny przykład, który nie stanowi jednego z oblicz modernizmu, jednak „podłoga okrętowa” może uchodzić za pewne novum.

Podłogi wykonane z drewna są ponadczasowe i to jeden spośród wielu powodów, ze względu na które od niepamiętnych czasów cieszą się niesłabnącą popularnością. Sposoby ich układania, a także cała aranżacyjna otoczka – to czynniki ulegające pewnym przeobrażeniom na przestrzeni lat. „Podłoga okrętowa” to parkiet w najnowocześniejszym wydaniu. Wzór cechuje się pewną nieregularnością, która ożywczo wpływa na wnętrze. Klepki układa się w prostych, równoległych rzędach, czuwając nad tym, by pomiędzy konfiguracjami, w jakich układa się pojedyncze deszczułki nie występowała zbyt duża powtarzalność. Ten intrygujący sposób układania parkietu przywędrował do nas ze Skandynawii, dlatego też zdecydowanie najlepiej prezentuje się w skandynawskich aranżacjach. Wnętrza tego typu są przestronne, jasne i dość minimalistyczne. Z drugiej strony, nie brakuje im przytulności i ciepła. Drewniana podłoga oraz odpowiednie meble, również wykonane z drewna, podkreślają przyjemną atmosferę.     

Odpowiednio przygotowane i ułożone drewno świetnie sprawdza się również w ultranowoczesnych wnętrzach – na przykład w takich, w których dominuje czerń i biel. Aby efekt spełniał nasze oczekiwania, postarajmy się zadbać o wybór właściwego drewna na parkiet. Nie każdy gatunek można dowolnie układać – niektóre z nich mają skłonność do kurczenia się i odkształcania.  Konieczne będzie jego wybrawienie, a czasami nawet postarzenie – w zależności od koncepcji, jaką przyjmiemy. Modernistyczne aranżacje mają w sobie elementy w stylu vintage, które potęgują ich subtelny urok.

Drewno jest ponadczasowe – to fakt, a z faktami nie ma sensu polemizować. Co więcej, stosowanie tego szlachetnego materiału w budownictwie i w wykańczaniu wnętrz cechuje się nadzwyczajną różnorodnością. Projektanci, wykorzystując najgłębsze pokłady swojej inwencji twórczej, udowadniają to na każdym kroku. Warto mieć świadomość, że nawet niemal surowy materiał świetnie wkomponowuje się w rozmaite aranżacje. Opisana prawidłowość dotyczy także parkietów, które kojarzą nam się ze „konserwatywną myślą wnętrzarską”. Nic bardziej mylnego! Klasyczne rozwiązania można zgrabnie adaptować do ultranowoczesnych pomysłów. Skutki takich nietuzinkowych zabiegów zachwycają.

Więcej o parkietach dowiesz się na parkiet.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.