Wiadomości z Zabrza

Okulista potrzebny od zaraz! Kiedy należy się do niego zgłosić?

  • Dodano: 2021-09-17 15:15

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz, który specjalizuje się w zakresie badań nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem narządu wzroku. Zajmuje się diagnozowaniem, wykonuje operacje oczu oraz wydaje recepty na leki (jak np. okulista Chorzów). 

Wizyty u okulisty powinny być regularne. Odpowiednia higiena oczu chroni Cię przed poważnymi chorób. Okulista w Chorzowie może Ci w niej pomóc.

Kiedy należy się zgłosić do okulisty?

W przypadku dzieci pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się po ukończeniu 3 miesiąca życia. Takie badanie pozwala stwierdzić schorzenia związane z narządem wzroku oraz nowotwory oka. To umożliwia jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Obowiązkowa wizyta u okulisty powinna też mieć miejsce w przypadku dzieci 2-3-letnich. W odróżnieniu od osób dorosłych ich badanie polega na wskazywaniu i nazywaniu przedmiotów zamiast liter czy cyfr. Spotkanie z okulistą w tym wieku pozwala odkryć wrodzone wady genetyczne. W dalszych etapach życia trzeba odbywać wizyty kontrolne tzw. bilanse, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna naukę w szkole.

Jednak co w przypadku osób dorosłych? Jeśli dokuczają Ci takie dolegliwości jak:

  • pogorszenie ostrości,
  • dyskomfort w okolicach oczu (łzawienie, ropienie, swędzenie),
  • plamki i mroczki przed oczami,
  • zbyt częste mrużenie oczu
  • uczucie suchości w oku
  • silne bóle głowy,

to znak, by jak najszybciej rozważyć wizytę u okulisty. Zwłaszcza gdy jesteś osobą po 40 roku życia. 

W tym wieku mogą się rozwijać takie choroby jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Niektóre z tych chorób przez dłuższy czas nie dają żadnych objawów. Jedną z nich jest jaskra. Nieleczona może doprowadzić do ślepoty. 

Na wzrok ma również wpływ styl życia. Ciągła i nieodpowiednia praca przed komputerem czy narażanie oczu na promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce oraz wpływ szkodliwych pyłów odpowiada za pogorszenie się wzroku. 

Okulistę należy odwiedzać regularnie, by być cały czas mieć informacje o stanie zdrowia. Zaleca się, by osoby dorosłe chodziły na wizytę co 2-3 lata, a dzieci co roku.

Wiele osób odczuwa strach przed wizytą u lekarza, ponieważ nie chce nosić okularów. Jednak nie trzeba się tego obawiać, ponieważ okulistyka jest obecnie tak rozwiniętą dziedziną, że okulary to nie jedyna metoda leczenia wad wzroku. Istnieją soczewki kontaktowe czy różnego rodzaju operacje laserowe, które pozwalają na zwiększenie komfortu widzenia u pacjenta. 

Czy wiesz, że nieleczone wady wzroku mogą doprowadzić nawet do ślepoty?

Okulista radzi: dlaczego powinno się dbać o wzrok i jak to robić?

Przede wszystkim wzrok jest tylko jeden. Nikt inny nie da nam drugiej pary oczu. Dzięki temu, że troszczysz się o wzrok, między innymi poprzez regularne wizyty u okulisty, unikasz poważnych chorób. Dobry wzrok jest również potrzebny do wykonywania niektórych zawodów. Osoba słabowidząca z różnymi schorzeniami nie zostanie pilotem lub nie będzie miała możliwości wykonywania pracy na wysokości bądź pod ziemią. 

Jeśli pracujesz przed komputerem, ważne są przerwy np. co godzinę. Warto wtedy przejść się po pomieszczeniu albo skupić wzrok na oddalonym przedmiocie. To pozwala na chwilę odpocząć zmęczonym oczom. Niezbędna jest również dieta bogata w witaminę A, cynk, selen, miedź i mangan. 

Nie zapominaj także o wizytach kontrolnych, ponieważ w wielu przypadkach wczesne wykrycie zmian pozwala podjąć leczenie umożliwiające całkowite ich usunięcie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.