Wiadomości z Zabrza

Montaż okien – na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2022-07-27 08:30, aktualizacja: 2022-07-27 08:42

Jeżeli budujesz właśnie swój wymarzony dom lub zdecydowałeś się na zakup od dewelopera, powinieneś mieć świadomość jak ważny jest wybór okien. Zwłaszcza w tym drugim przypadku, warto „trzymać rękę na pulsie” i orientować się jakie są założenia projektowe, na jaki rodzaj okien chce postawić deweloper oraz jaka firma zajmie się montażem. Od prawidłowego osadzenia okna zależy ich funkcjonalność oraz efektywność.

Co może pójść nie tak?

Nawet najwyższej jakości okna mogą nie spełniać odpowiednio swojej funkcji, jeśli będą nieodpowiednio zamontowane. Najczęściej zdarza się, że niedoświadczone i nieprofesjonalne ekipy monterskie osadzają okna w zbyt dużych lub za małych otworach. Brak uszczelnienia szpar wokół okna także nie należy do rzadkości. Do tego możemy dodać brak kotew i mamy przepis na okno, które będzie powodować utratę ciepła, niezależnie od marki czy ceny produktu. Dlatego, zanim zdecydujemy się podjąć współpracę z firmą od stolarki okiennej, sprawdźmy jakimi realizacjami może się ona pochwalić. Czy ekipa realizowała wcześniej wstawianie okien w obiektach podobnych do naszego? Czy posiada referencje od poprzednich klientów? Warto sprawdzić opinie firm monterskich wśród naszych znajomych, którzy mają za sobą budowę domu albo sprawdzić komentarze w sieci.

Jakie okna?

Jeśli już wiemy, jak ważny jest prawidłowy montaż – możemy przejść do decyzji związanej z rodzajem okien. Jeżeli chodzi o materiał, mamy dostęp do okien wykonanych z tworzywa sztucznego (tak zwane PVC), drewnianych oraz aluminiowych. 

  • Te pierwsze są najbardziej popularne i spotkamy je w większości domów, instytucji i obiektów publicznych. PVC to często optymalny wybór okna, bo materiał ten jest względnie tani i solidny. Jeżeli klient nie ma oczekiwań co do ekstremalnej wytrzymałości lub konkretnego wyglądu – najczęściej decyduje się właśnie na PVC. Łatwo takie okna utrzymać w czystości, w przeważającej liczbie przypadków występują w kolorze białym – uniwersalnym, który pasuje do wszystkich typów wnętrz. 
  • Drewniane okna są z pewnością bardziej stylowe i wyglądają estetyczniej. Tu jednak nie zyskujemy raczej lepszych parametrów technicznych, a jedynie odmienny wygląd. 
  • Okna aluminiowe są popularne od niedawna. Charakteryzują się lżejszą, ale mocniejszą konstrukcją i nietypowym wyglądem, pasującym do modnych współcześnie, loftowych wnętrz.

Podział okien ze względu na funkcje

Okna możemy też podzielić na tarasowe, połaciowe i standardowe. Balkonowe czy też tarasowe okna są znacznie większe – ale mogą występować w wersji rozsuwanej lub klasycznej. Okna połaciowe to inaczej okna dachowe – te dzielimy na rozwierane na boki, uchylne lub obrotowe. Dostępne są też kombinacje tych podtypów. Okna standardowe to takie jak ma większość z nas w domach i mieszkaniach – typowe pod kątem wymiarów i posadowienia. Niezależnie od tego, jakich okien potrzebujemy – nie ma sensu na nich specjalnie oszczędzać. Jest to taki element domu, który ciężko jest w razie potrzeby wymienić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli więc już musimy gdzieś ciąć koszty – niech to będzie coś innego niż okna. 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.