Wiadomości z Zabrza

Lepiej jest kupić czy wynajmować mieszkanie?

  • Dodano: 2020-07-24 13:45, aktualizacja: 2020-07-28 17:17

Wiele młodych ludzi woli kupić mieszkanie, zamiast je wynajmować. Uważają bowiem, że ta pierwsza opcja jest niewątpliwie bardziej rentowna. Niemniej jednak warto rozważyć dwa rozwiązania i sprawdzić, które jest lepsze.

Ożywienie polskiego rynku nieruchomości jest niewątpliwie zjawiskiem. Niestety prócz wielu korzyści związana jest z tym istotna wada w postaci wyższych kosztów wynajmu mieszkania szczególnie w większych polskich miastach. W tym przypadku średnia kwota to około 2000 zł. Duża część społeczeństwa nie jest w stanie uzyskać takich sum (pomijając koszty utrzymania itd.), a co gorsza, w niektórych przypadkach standard takiego mieszkania znacznie odbiega od ceny. Dla osób samotnych będzie to szczególnie bolesny wydatek.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto zastanowić się nad możliwością spłaty niższych rat niż te „czynszowe”. To sprawia, że ​​perspektywa spędzenia miesięcy czy lat w życiu prywatnym nie jest dla nas opłacalna ekonomicznie. W trakcie planowania zakupu mieszkania trzeba jednak pamiętać, że kwota do spłaty będzie większa niż kwota uzyskana w finansowaniu. Jeśli zależy Ci na finansowym spokoju, warto pomyśleć o wynajęciu jednego z pokoi, co z pewnością pozwoli na regularne spłacanie pełnej kwoty.

Własne lokum

Jako właściciele własnych apartamentów zapewniamy większy komfort niż w przypadku wynajmowanego mieszkania. Jest to związane z osobiście dobranymi rozwiązaniami wnętrzarskimi i architektonicznymi. Dodatkowo jesteśmy chronieni przed ryzykiem zerwania umowy przez wynajmującego. Podstawowa wydaje się kwestia krótkoterminowego wydawania pieniędzy, a nie długoterminowych, dochodowych działań.

Jeśli dojdzie do najmu, nie odzyskamy ich, a przeznaczając je na raty kredytu hipotecznego, po zapłaceniu ostatniej kwoty, stajemy się właścicielami czterech ścian. Możemy ich używać na wiele sposobów, do użytku osobistego, do użytku gości lub do wynajęcia. Jednak dla niektórych osób wizja spłaty zadłużenia bankowego przez co najmniej kilka miesięcy jest nie do przyjęcia, np. ze względu na konieczność pozostania w jednym miejscu, aż dług zniknie.

Podsumowanie

O ostatecznym wyborze decyduje oczywiście sam kredytobiorca, na którego wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim te finansowe. Jednak ze względu na ilość korzyści, lepszym rozwiązaniem wydaje się wybór kredytu hipotecznego. Dla wybrania tego najlepszego radzimy skorzystać z internetowych porównywarek hipotek, które pomogą w prosty i darmowy sposób przeprowadzić selekcję.

Partner artykułu: Expander

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.