Wiadomości z Zabrza

Kursy zawodowe

  • Dodano: 2020-12-16 11:45

Wiele osób około 60 roku życia zapytanych o to w ilu miejscach pracowało odpowie, że w jednym albo dwóch. Im niżej będziemy schodzić z wiekiem ankietowanych tym więcej tych miejsc pracy będzie się pojawiać. W czasach PRL normą była praca w jednym zakładzie pracy, tak na dobrą sprawę nie było wielkiego wyboru, gdyż liczba prywatnych firm, nie mówiąc o zagranicznych spółkach była niewielka. 

Przyzwyczajeń i podejścia nie da się zmienić w dekadę, ale w ciągu 30 lat już tak. Jak pokazują badania, obecnie pracownik zmienia miejsce zatrudnienia co 4-5 lat, a istotny odsetek stanowią osoby, które nie przechodzą do innej firmy zajmującej się tym samym, a przebranżawiają się na lepiej płatny i bardziej perspektywistyczny zawód.

Łatwość zmiany specjalizacji wykonywanego do tej pory zawodu, wynika ze zdecydowanie większych możliwości na rynku pracy oraz licznym kursom zawodowym. Studia coraz rzadziej odgrywają znaczenie w rekrutacji, zwłaszcza w pracach monterskich/konserwatorskich ale już nawet informatycznych bardziej liczy się to co potrafisz i jakie masz doświadczenie, od tego że poświęciłeś czas na studiowanie. Istnieją takie zawody jak architekt czy lekarz, które wymagają kształcenia wyższego, ale w wielu innych wypadkach lepiej zainwestować w swoje wykształcenie za pomocą kursów, które mają znaczenie na rynku pracy. 

Posiadanie wartościowych certyfikatów, pokazuje że dana osoba jest zaangażowana i wiąże z danym stanowiskiem swoją przyszłość, a dodatkowo posiada wiedzę wykraczającą poza wiedzę standardowego kandydata. Centrum szkolenia zawodowego Omega z Zabrza udostępnia swoim kursantom szereg szkoleń zawodowych ułatwiających znalezienie dobrze płatnej pracy oraz awansowanie w strukturach firmy. Sprawdźmy jakie kursy zawodowe warto zrobić biorąc pod uwagę obecny rynek pracy i perspektywę najbliższych 20 lat. 

Czym są kursy zawodowe?

Jeżeli jesteś pracownikiem magazynu, zapewne chociaż przez chwilę rozważałeś udział w szkoleniu na wózki widłowe.Jest to najpopularniejszy kurs zawodowy, po którego realizacji można aplikować na lepiej płatne stanowisko pracy. Co istotne wyżej wymieniony kurs zwraca się po około 2-3 miesiącach, a często tego typu kursy opłacane są przez pracodawców. Oczywiście to tylko przykład, interesujących kursów jest zdecydowanie więcej, ale o tym za chwilę. 

Szkolenia zawodowe składają się najczęściej z wiedzy teoretycznej i praktycznej, która jest dostarczana przez doświadczonych wykładowców. Program szkolenia kursów ma pozwolić uczestnikom zdać egzaminy potwierdzające nabycie umiejętności oraz przygotować ich do pracy na danym stanowisku pracy. Większość kursów, nie wymaga wcześniejszego doświadczenia czy specjalnych wymagań, dostępne są dla każdej osoby z co najmniej podstawowym wykształceniem.

Pracodawca mając kilka kandydatur, które najbardziej go interesują, będzie zwracał na to czy posiadamy odpowiednie uprawnienia, albo jeszcze coś ponad wymagania przedstawione w ogłoszeniu o pracę. Certyfikat zdobyty na szkoleniach znacząco skraca drogę do zdobycia nowej pracy, albo uzyskania podwyżki w aktualnym miejscu pracy.

Jakie kurs opłaca się zrobić?

Zrobienie pierwszego lepszego kursu, który nigdy się nam nie przyda nie jest sztuką, warto kierować się tym jak wygląda lokalny rynek pracy oraz jakie daje perspektywy. Jeżeli nie zamierzasz wyprowadzać się ze swojego miasta  interesuje Cię praca w promieniu 20 km, to warto sprawdzić ogłoszenia pracy z tego regionu. Zaletą kursów zawodowych jest ich relatywnie niska cena względem tego co dają przyszłemu pracownikowi na rynku pracy.

Z punktu widzenia osoby już pracujące w danym zawodzie, łatwo będzie określić jakie certyfikaty są istotne.

Jeżeli chcesz rozwijać się w branży, która również dopiero się rozwija to warto przyjrzeć się dokładniej szkoleniom związanym z odnawialnymi źródłami energii. Dzisiaj panele fotowoltaiczne nie są niczym niezwykłym, już dawno przestały być wykorzystywane tylko na polach, wiele budynków jest zasilanych energią ze słońca. Dążenie do mniejszej emisji CO2 skutkuje rozwojem branży, która nawet nie jest blisko swojego punktu kulminacyjnego. Instalatorze fotowoltaiki mogą liczyć na dobre zarobki oraz sporą liczbę miejsc pracy. Fotowoltaika nie jest tania, więc firmy które zlecają jej montaż zatrudniają tylko osoby z odpowiednimi certyfikatami, błąd w montażu instalacji może przynieść bardzo złe skutki.

Nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie z pracą mieli pożegnać się również spawacze. Co prawda rynek robotów spawających się rozrasta, jednak wciąż są to w większości niemobilne urządzenia oraz mające problemy z bardziej zaawansowanymi spawami i co istotne są drogie, więc występują tylko w zamożniejszych firmach. Spawacz może liczyć na dobre zarobki, a pracę znajdzie nawet w mniejszych miejscowościach. Istnieje wiele form spawania i posiadanie kilku certyfikatów może być istotne dla pracodawcy.

Zakończmy na monterach klimatyzacji, którzy mają coraz więcej pracy w związku z większą ilością nowych budynków w Polsce oraz ocieplającym się klimatem. W najbliższej przyszłości praca tej grupy ludzi nie jest zagrożona, a pensje są również na dobrym poziomie. 

Potencjalnie wartościowych zawodów jest zdecydowanie więcej jednak nie sposób ich wszystkich wymienić w tym artykule. Po więcej informacji na temat kursów zapraszamy na stronę: https://www.oszomega.pl
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.