Wiadomości z Zabrza

Kontener morski jako budynek mieszkalny

  • Dodano: 2021-12-15 15:15, aktualizacja: 2022-12-06 09:08

Budynki mieszkalne z kontenerów morskich są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych budynków z cegły, pustaków, drewna. Taka konstrukcja jest popularna ze względu na niewielki budżet, krótki okres budowy oraz szerokie możliwości projektowe. Kontenery morskie eksploatowane przez wiele lat przy dużych obciążeniach dynamicznych i statycznych, mają dużą wytrzymałość, niezawodność i trwałość. Te cechy umożliwiają budowanie z nich wygodnych budynków mieszkalnych.

Ten rodzaj konstrukcji jest popularny w krajach europejskich, gdzie technologia wytwarzania półfabrykatów dynamicznie się rozwija. Fabrycznie w kontenerach montowane są systemy ogrzewania i zasilania, wstawiane są otwory okienne i drzwiowe.

Kontener morski jako budynek mieszkalny - cechy

W budowie domów stosuje się kontenery 20- i 40-stopowe. Szerokość ich przestrzeni wewnętrznej wynosi 2,35 m, a wysokość 2,39 m, długość modułu 20´ to 5,73 m, 40´ to 12,03 m. Do budowy małego domu można użyć jednego kontenera morskiego, ale częściej instalowane są 2 lub 3 moduły. W przypadku takich budynków podstawy są zwykle układane z bloków fundamentowych, pali, pasów żelbetowych. W przypadku stosowania dwóch lub więcej kontenerów morskich jako budynek mieszkalny, mocuje się je za pomocą metalowych narożników, rur kształtowych, spawania lub łączników gwintowanych. W tym drugim przypadku konstrukcję można zdemontować i przetransportować w częściach do nowej lokalizacji.

Jeśli planuje się łączenie kontenerów morskich wzdłuż długich lub krótkich boków, to w jednym kontenerze wycinana jest dodatkowa ściana. Co więcej, należy to zrobić przed zainstalowaniem konstrukcji na fundamencie. W przypadku dodatkowych przegród wewnętrznych stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Jako materiały termoizolacyjne stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Płyty i styropianowe są nie tylko łatwe w montażu, ale również mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne.

Zalety i wady konstrukcji kontenera morskiego

Zastosowanie kontenerów morskich w budownictwie mieszkaniowym jest możliwe dzięki kompleksowi ich zalet, w tym:

  • Doskonała wytrzymałość ramy wykonanej z profili stalowych i profilowanego poszycia, szczelność konstrukcji. Takie konstrukcje chronią przed opadami deszczu, gradem, opadami śniegu i silnymi wiatrami. Zapewniona jest skuteczna izolacja termiczna od zimna.
  • Odporny na penetrację przez gryzonie.
  • Dzięki ustandaryzowanym wymiarom można łatwo łączyć metalowe kontenery morskie w poziomie i pionie. Budynki mogą być nie tylko jednopiętrowe, ale nawet trzypiętrowe.
  • Możliwość obejścia się bez masywnego fundamentu. Zazwyczaj do takich budynków budowane są podstawy słupowe. Na zamarzniętym gruncie kontenery są instalowane bez fundamentu.
  • Duża szybkość budowy, zwłaszcza w przypadku stosowania półproduktów - modułów z wbudowanymi oknami i drzwiami.
  • Budynek może znajdować się na terenie o stromym nachyleniu.
  • Możliwość zastosowania różnych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych, realizacji pomysłów projektowych, zmiany układu pomieszczeń, dodawania lub usuwania kontenerów.
  • Budowa domu niskobudżetowego z kontenerów morskich według standardowego projektu - oszczędność na zakupie mieszkania.

Wady to konieczność dokładnej obróbki antykorozyjnej, rygorystyczne wymagania dotyczące prac termoizolacyjnych, konieczność stosowania ciężkiego sprzętu do prac instalacyjnych.

Opcje dla projektów domów z kilku kontenerów morskich

Ilość modułów oraz ich wzajemne rozmieszczenie determinowane jest przeznaczeniem budynku, liczbą członków rodziny oraz osobistymi preferencjami mieszkańców.

Budynki parterowe

Najprostszą opcją jest jeden kontener morski, który w razie potrzeby jest ładowany na kontenerowiec i transportowany w nowe miejsce. Najczęściej moduły łączone są wzdłuż dłuższych boków. W takim przypadku można je umieścić blisko siebie lub w pewnej odległości.

Budynek mieszkalny dwóch kontenerów morskich

W drugiej wersji przestrzeń pomiędzy metalowymi konstrukcjami jest zorganizowana w formie korytarza.

Inne opcje:

  • Układ w kształcie litery L. Ten układ służy do budowy domu z platformą, na której można ustawić parasol od słońca, stoły i krzesła.
  • Złożone kombinacje. Pozwalają np. na stworzenie domu z zadaszonym tarasem. W razie potrzeby taki budynek można rozebrać na osobne kontenery i przetransportować w inne miejsce.

Dwupiętrowe lub trzypiętrowe domy kontenerowe

Ze względu na solidność konstrukcji i znormalizowane wymiary, metalowe kontenery morskie można montować na dwóch lub trzech kondygnacjach, co znacznie oszczędza przestrzeń zajmowaną przez budynek. Wygodne jest umieszczanie takich konstrukcji w pobliżu wąwozów.

Dwupiętrowe domy, zbudowane z kontenerów morskich, zapewnią mieszkańcom takie same warunki mieszkaniowe jak obecnie budowane domy o dużej powierzchni. Można zaaranżować układ domu dzieląc go na różne strefy według ich funkcji. Na pierwszym piętrze najlepiej zapewnić przestronny salon. Może być używany do spotkań rodzinnych i przyjęć. Natomiast drugie piętro można przeznaczyć do zadań rekreacyjnych. Najlepiej zapewnić tutaj sypialnie. Na każdym piętrze lepiej urządzić pomieszczenia o ogólnym przeznaczeniu: łazienki, WC, garderoby.

Aranżacja kontenerów morskich jako budynek mieszkalny

Po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych i budowlanych można bezpiecznie przystąpić do aranżacji domu z kontenerów. Jeśli chodzi o styl dekoracji i mebli, nie ma tu żadnych ograniczeń. Podczas tworzenia projektu pokoju można podejmować własne decyzje. Najlepiej unikać ciemnych i bardzo ponurych kolorów. Pastelowe odcienie mogą optycznie powiększyć przestrzeń wnętrza domu. Ten sam efekt mogą stworzyć lustra i błyszczące powierzchnie. Budynki z kontenerów morskich będą dobrze komponować się z panoramicznymi oknami. Ten rodzaj przeszklenia może nadać domowi nowoczesny wygląd. Dzięki zastosowaniu ekologicznych systemów, zwykłe kontenery morskie zamieniają się w wysoce funkcjonalne mieszkania o zabawnym i oryginalnym designie.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.