Wiadomości z Zabrza

Jakie grzejniki do domu wybrać?

  • Dodano: 2022-03-11 12:00

Dokonując wyboru grzejników, można kierować się praktycznymi względami, jak ich wydajność albo cena czy też estetycznymi. Jeśli chodzi o cenę, powinniśmy wybrać najbardziej rozpowszechnione płytowe grzejniki, kierując się estetyką wybierzmy dekoracyjne grzejniki, których moc będzie zwykle mniejsza i nierzadko nieproporcjonalna do ich wielkości. Możemy także spróbować znaleźć tak zwany złoty środek - będą nim grzejniki wykonane z aluminium dostępne na stronie internetowej hydrotermo.pl. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo ładne. W poniższym artykule postaramy się przedstawić ich szczególne cechy oraz możliwości.

Każdy grzejnik działa na takiej samej zasadzie

Właściwie działające grzejniki wykorzystują najważniejsze prawa fizyki:

  • promieniowania - inaczej ogrzewania otaczających je powierzchni, charakterystycznego dla ogrzewania ściennego oraz podłogowego,

  • konwekcji - inaczej przekazywania ciepła do pomieszczeń dzięki ogrzewaniu przepływającego powietrza. Jej dość wysokie parametry, są typowe dla powietrznego ogrzewania.

Korelacja promieniowania oraz konwekcji zależy w dużej mierze od tego, jaka jest konstrukcja danego grzejnika, a to zaś przekłada się bezpośrednio na zależność między temperaturą w pomieszczeniu a umieszczonego w nim grzejnika.

Celem optymalizacji funkcjonowania grzejnika, trzeba ustawić go w odpowiedniej lokalizacji, za którą uważana jest strefa znajdująca się pod oknem, gdzie pojawiają się największe straty ciepła. Urządzenie winno się znaleźć około 10 centymetrów od parapetu, 2-5 centymetrów od ściany oraz 10-12 cm od podłogi.

Budowa grzejników aluminiowych przypomina budowę tradycyjnych żeliwiaków 

Grzejniki wykonane z aluminium powstają ze stopów zawierających w swoim składzie także krzem i miedź, dzięki temu mogą zyskać właściwe dal tego rodzaju urządzeń właściwości. Odlewa się je ciśnieniowo albo wytłacza. Później są one pokrywane farbą, dzięki czemu zyskują wytrzymałość.

Tak samo jak żeliwne grzejniki posiadają budowę członową. Wyposażone są w przedniej części w otwory, aby mogły oddawać skuteczniej ciepło. Człony, nazywane inaczej segmentami, które odpowiadają żeberkom, mogą być łączone ze sobą za pomocą uszczelek i stalowych złączek, co umożliwia regulację grzejników nawet po upływie kilku lat.

Wymieniasz grzejniki? Wybierz te aluminiowe

Grzejniki wykonane z aluminium nierzadko wykorzystywane są podczas modernizacji w roli zamienników dla żeliwnych grzejników, gdyż:

  • pracują w instalacjach grawitacyjnych,

  • poszczególne ich segmenty pod względem mocy odpowiadają żeberkom pojedynczym,

  • mają identyczny rozstaw króćców,

  • ich przyłączenie nie będzie wymagał przerabiania istniejącej już instalacji.

Aluminium charakteryzuje się sporym cieplnym przewodnictwem, dlatego zrobione z niego grzejniki bardzo szybko się nagrzewają, a to zaś przekłada się bezpośrednio na prostotę sterowania taką instalacją przy pomocy regulatora pogodowego albo pokojowe czy też termostatu - ręcznie albo przy wykorzystaniu automatyki c.o.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.