Wiadomości z Zabrza

Deklaracja PIT 28 - szybko wypełnisz ją online

  • Dodano: 2021-02-09 08:30, aktualizacja: 2021-02-09 08:32

Aby rozliczyć się z podatku, nie musisz wychodzić z domu, bo deklaracje podatkowe z łatwością wypełnisz online. Jest wśród nich również deklaracja PIT 28, którą musisz wypełnić, jeśli uzyskujesz dochody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.

  1. Deklaracja PIT 28 – kto musi o niej pamiętać?

  2. Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Odkąd mamy możliwość wypełnienia deklaracji podatkowej online, roczne rozliczenie podatku jest dużo prostsze. Intuicyjny program przeprowadzi podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji i pozwoli uniknąć pomyłki. Dzięki temu wszystko odbywa się szybko i bez wychodzenia z domu.

Deklaracja PIT 28 – kto musi o niej pamiętać?

Gdy w ostatnim roku podatkowym uzyskałeś przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, albo osiągałeś dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej czy też umowy najmu, dzierżawy, a także umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą – podczas rocznego rozliczenia podatku musisz wypełnić deklarację PIT 28. Ryczałt ewidencjonowany jest podatkiem od przychodów, a nie dochodów – jak ma to miejsce w przypadku innych form opodatkowania. Konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, które dokumentują uzyskany przychód. Osoby, które rozliczają się ryczałtem nie mogą wykazać straty podatkowej, ponieważ płacą podatek od przychodów i nie stosują kosztów podatkowych. Mogą jednak odliczyć stratę uzyskaną przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt.

Deklaracja PIT 28 uniemożliwia rozliczenie wspólnie z małżonkiem oraz z dzieckiem, które posiada swój dochód. Wyjątkiem jest tutaj rozliczenie w formie ryczałtu przychodu z najmu czy też dzierżawy. PIT 28 można składać wraz z innymi deklaracjami. Jeśli więc poza przychodami opodatkowanymi ryczałtem, posiadasz inne źródło przychodu, musisz rozliczysz je na odpowiednim do tego formularzu. Chociaż PIT 28 pozwala rozliczyć dochody z najmu i dzierżawy, dotyczy to tylko dochodów uzyskiwanych prywatnie. Jeśli osiągasz je w ramach działalności gospodarczej, nie możesz rozliczyć ich na deklaracji PIT 28. Podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku od przychodów ewidencjonowanych mają czas na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2020 do 1 marca 2021 roku.

[obraz_1]

Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Już od wielu lat można wypełnić PIT online i ten sposób rozliczenia cieszy się ogromną popularnością wśród podatników. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu jest to błyskawiczny sposób na rozliczenie podatku, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele osób korzysta z biur rachunkowych lub pomocy rodziny i znajomych, aby mieć pewność, że PIT zostanie prawidłowo wypełniony. Jednak nie musisz już tego robić. Programy, które pozwalają wypełnić PIT online są bardzo intuicyjne i krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces.

Dowiesz się, jaką informację masz wpisać w danej rubryce i w każdej chwili możesz przejść do szczegółowych objaśnień. Cała procedura jest prosta i trwa bardzo krótko. Możesz zdecydować, czy rozliczasz się samodzielnie czy też wspólnie z małżonkiem. Skorzystasz też ze wszystkich przysługujących ulg i przekażesz 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Program automatycznie obliczy potrzebne kwoty, dzięki czemu unikniesz ryzyka pomyłki. Gotową deklarację możesz od razu wysłać online lub wydrukować i wysłać pocztą lub zanieść osobiście. Jeśli oczekujesz na zwrot podatku, deklaracja złożona online może przyspieszyć zwrot pieniędzy z Urzędu Skarbowego. PIT online to duże ułatwienie, więc warto skorzystać z tego sposobu rozliczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.