Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

  • Dodano: 2019-05-25 10:30, aktualizacja: 2019-05-28 10:49

Pozycjonowanie stron internetowych jest specyficznym terminem określonym w informatyce, który jest ściśle związany z wyszukiwarkami i działaniami mającymi na celu uzyskanie lepszej pozycji niż dotychczas na skutego wykonanych działań. Wyróżnić można dwa rodzaje pozycjonowania, czyli Black Hat i White Hat. Pozycjonowanie czarnego kapelusza polega na wykonywaniu czynności nie do końca zgodnych z polityką prezentowaną przez wyszukiwarki. Tego typu nastawione jest na osiągane korzyści w krótkim okresie czasowym.

W tym przypadku niedostosowanie strony do wymagań stawianych przez wyszukiwarki skutkować może założeniem filtra na witrynę, co ostatecznie zakończy się ograniczeniem liczby jej odwiedzin. To główny powód, dla którego twierdzi się, że metoda czarnego kapelusza to wyłącznie sposób na krótkotrwałe osiągnięcie korzyści. W krótkim okresie czasowym jak najbardziej może być wykorzystywana. Gorzej, gdy właścicielom strony internetowej nie zależy na krótkotrwałych efektach, a jednak woleliby zagościć na czołowych pozycjach wyszukiwarek na dłużej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi drugi sposób skutecznego pozycjonowania, czyli white hat, oznaczający nic innego jak białe kapelusze.

W metodzie tej zakłada się, że wszystkie warunki stawiane przez wyszukiwarki są spełnione, a strona w żaden sposób nie narusza zasad przez nie wytoczonych. Dodatkowo metoda ta wiąże się z długoterminowym pozycjonowaniem, co w rezultacie ma oznaczać osiągnięcie wysokich lokat w wyszukiwarkach. White hat wiąże się też z tym, że pozycjonowane frazy nie powinny zostać wykluczone przez wyszukiwarki, przez co proces ten jest dobrym rozwiązaniem długoterminowym. Zyski w przypadku metody pozycjonowania białych kapeluszy mogą być również wysokie, jednak w tym wypadku należy wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ efekty mogą pojawiać się czasami nawet po dłuższym czasie. Oczywiście wybór jednej z dwóch możliwości jest dość istotny, natomiast warto zwrócić też uwagę na inne czynniki mające wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie stron internetowych powinno rozpocząć się od zoptymalizowania swojej strony. Niezbędne jest wypełnienie strony odpowiednią ilością treści przydatnej dla użytkowników. Bardzo istotne jest też polepszenie czasu ładowania strony, który ma niebagatelny wpływ na pozycję podstron witryny. Na stronie należy zadbać o to, aby stosowane były meta opisy. Ważne jest, także wykorzystanie atrybutów alternatywnych dla elementów graficznych. Dzięki zastosowaniu opisów dla grafiki strona pozyska większy ruch, ponieważ elementy graficzne będą mogły uzyskać lepsze pozycje na określone słowa kluczowe. Jeżeli już mowa o słowach kluczowych, to także mają one znaczenie.

Ważne jest, żeby były one związane z tematyką, o której prowadzona jest strona internetowa. Muszą być one odpowiednio dostosowane do treści witryny. Kiedy wykonano już wyżej wymienione czynności, należy przejść do kolejnej kwestii, a mianowicie czynności wykonywanych poza stroną. Pozycjonowanie stron internetowych, jak i cała dziedzina SEO nie ogranicza się wyłącznie do czynności dokonywanych w witrynie. Swoje działania należy rozszerzyć w odpowiedni do tego sposób. Należy podjąć działania mające na celu promocje treści przedstawianej na stronie. Odnośnik do witryny dodawać można do różnych darmowych lub płatnych katalogów. Dodatkowo można udzielać się na różnych forach internetowych, dodając w nich link do naszej strony. Innym sposobem są tak zwane artykuły sponsorowane, które pozwolą nam na napisanie odpowiedniego wpisu na czyjś lepiej wypromowany blog lub stronę, co pozwoli nam uzyskać wartościowy ruch i podbije pozycję witryny na wskazane słowo kluczowe. Oprócz tego możliwe jest również tworzenie własnego zaplecza stron. Zaplecze to nic innego jak strony zapełnione konkretną treścią, które w rezultacie mają pozycjonować zewnętrzną witrynę. Tego typu działania nie należą do zbyt drogich, o ile autor stron internetowych samodzielnie tworzy zaplecze i strony internetowe łącznie z uzupełnianiem odpowiedniej treści. Pozycjonowanie stron internetowych bardzo często wiąże się z wyborem odpowiedniej strategii związanej z linkowaniem do strony.

Możliwości tutaj jest wiele, zarówno tych tańszych, jak i droższych. Oczywiście nie należy zapominać, że w tematyce SEO wszystko może się na bieżąco zmieniać. Ma to związek, z tym że zasady dotyczące tego, które strony są ustawiane w lepszej kolejności na określone słowo kluczowe, definiują wyszukiwarki. Algorytmy te są bardzo często zmieniane. To powoduje, że trzeba na bieżąco zmieniać określone strategie i działania, ponieważ te, które działały w przeszłości, niekoniecznie muszą działać aktualnie. Pozycjonowanie stron internetowych nie jest rzeczą łatwą. Jest to swojego rodzaju sztuka polegająca na odnajdywaniu określonych zasad, którymi kieruje się wyszukiwarka i na podstawie takiej wiedzy, zastosowanie odpowiednich działań, które skutkować mogą pozytywnym rezultatem w postaci polepszenia pozycji strony na pewne słowa kluczowe.

Reasumując, w pozycjonowaniu wyróżnia się dwie strategię: Black hat i White hat. Na pozycje strony największy wpływ ma struktura strony, jej optymalizacja pod kątem użyteczności, funkcjonalności, prędkości i słów kluczowych. Ważna jest też znajdująca się na niej treść. Oprócz tych wszystkich aspektów wielkie znaczenie ma wybór sposobu budowania odnośników do strony. Nie należy zapominać, także o najważniejszym czynniku, który trzeba wziąć pod uwagę, a mianowicie o pieniądzach. Spory budżet to coś, czym powinna dysponować każda osoba, chcąca pozycjonować swoją stronę krótko lub długoterminowo. Wzięcie pod uwagę wszystkich czynników wymienionych powyżej w trakcie procesu pozycjonowania stron internetowych zakończyć się może sporymi korzyściami, również finansowymi. Należy pamiętać o tym, że zwiększenie ruchu na stronie prawie zawsze bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów właściciela strony, o ile ma on na niej umieszczone elementy pozwalające na to. Wszystko to pokazuje, jak ważne w dzisiejszych czasach stało się pozycjonowanie stron internetowych, a także jak bardzo skomplikowanym jest procesem, na który wpływ ma wiele różnych zupełnie niezależnych od siebie czynników.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.