Wiadomości z Zabrza

Co zrobić, aby pralka spełniała swoją rolę przez wiele lat?

  • Dodano: 2017-03-09 12:30

W przeszłości pralka była luksusem, ale teraz większość osób nie wyobraża sobie już bez niej życia. Niestety często zapominamy, że trzeba o nią dbać, aby ubrania nie ulegały zabrudzeniu w czasie prania i nie dochodziło do awarii. Na co zwrócić uwagę? Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?

Niemyty pojemnik na proszek siedliskiem grzybów i pleśni

Pralka jest urządzeniem mającym bezpośredni kontakt z wodą. Po wyciągnięciu prania nie zwracamy uwagi na pewne detale, które powodują rozwój grzybów i bakterii. Wilgotne środowisko im sprzyja, dlatego po wyciągnięciu rzeczy z pralki warto zostawić uchylone zamknięcie bębna, aby dobrze wysechł lub nawet przetrzeć go szmatką. Największym siedliskiem pleśni i niepożądanych mikrobów jest jednak pojemnik na proszek. Osadzają się na nim resztki proszku do prania i płynu do płukania tkanin. Pojemnik jest zdejmowany, dlatego nie ma większego problemu z jego myciem. Należy go umyć w ciepłej wodzie, stosując płyn do czyszczenia o uniwersalnym charakterze. Jeżeli nie robimy tego regularnie, może pojawić się nawet czarny nalot i niestety osad z kamienia. Gdy dojdzie już do takiej sytuacji, niezbędne jest użycie specjalnego środka do czyszczenia pralek.

Osad z kamienia – największy wróg pralki

Największy problem stanowi osadzający się na pralce kamień. Osad z kamienia powstaje z powodu twardej wody, która jest doprowadzana do naszych mieszkań, i jej podgrzewania podczas prania. Kamienny nalot tworzy się w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody takich jak grzałka, bęben i filtr. Gdy zgromadzi się go zbyt dużo, urządzenie może odmówić posłuszeństwa, a wtedy koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą np. za pośrednictwem Restartagd Zabrze, który po obejrzeniu pralki oceni, czy naprawa jest możliwa i czy jej koszt jest w ogóle opłacalny. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego sprzętu.

Jak chronić pralkę przed kamieniem?

W walce z kamieniem najważniejsza jest profilaktyka, czyli niedopuszczanie do jego odkładania. Tą samą metodę można stosować, gdy powstał już nalot, ale udało się go usunąć. Należy po prostu do każdego prania dodawać specjalny płyn zmiękczający. Zmiękczacze do wody zapobiegają wytrącaniu się osadu, ponieważ zmieniają jej chemiczną strukturę. W przypadku zakupu nowej pralki właściwie od pierwszego prania powinien być stosowany odpowiedni preparat. Tylko w ten sposób można przedłużyć czas jej użytkowania.

Co zrobić, gdy kamień zdążył się już osadzić?

Znacznie trudniejsze zadanie czeka nas, gdy kamień już się osadził na pralce. Jeśli nie doszło jeszcze do jej uszkodzenia, mamy kilka rozwiązań. Można skorzystać z domowych metod usuwania osadu. Poleca się m.in. wlanie butelki octu do pustego bębna pralki i włączenie najkrótszego programu prania. Można zastosować ocet jabłkowy, spirytusowy lub winny. Kiedy pralka będzie już napełniona wodą, zaleca się przerwanie programu. Powinna tak zostać przez kilka godzin. Następnie włączamy ją z powrotem. Ocet ma charakterystyczny zapach i może być delikatnie wyczuwalny, dlatego zamiast tego można wsypać 150 g kwasku cytrynowego do pojemnika na proszek i nastawić pralkę na najdłuższy program w wysokiej temperaturze. Najskuteczniejsze pozostają jednak środki chemiczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.