Wiadomości z Zabrza

Co to jest mikoryza i jakie ma zastosowanie?

  • Dodano: 2020-10-16 11:30

Mikoryza to swoista współpraca pomiędzy różnymi gatunkami roślin a grzybami. Niesie ona obopólne korzyści, sprzyjając wzrostowi i ogólnemu dobrostanowi kwiatów, krzewów i drzew, szczególnie na glebach ubogich w substancje odżywcze. Czym dokładnie jest mikoryza i gdzie znajdzie ona zastosowanie?

Mikoryza – co to takiego?

Mikoryza to symbioza korzeni roślin z dopasowanymi do ich potrzeb gatunkami grzybów. Dzięki takiej współpracy rośliny mogą czerpać z ziemi większą ilość cennych składników odżywczych i wody oraz stają się bardziej odporne na choroby. Ich korzenie zyskują nawet kilka tysięcy razy większą powierzchnię chłonną, lepiej rosnąc i cechując się dobrym zdrowiem. Grzyby natomiast wykorzystują produkty asymilacji wytwarzane przez rośliny. Aby zapoczątkować ich współpracę, należy wykonać specjalną szczepionkę mikoryzową. Jest to żywa grzybnia, dobrana pod kątem rodzaju roślin. Może ona być dedykowana do iglaków, drzew i krzewów liściastych oraz owocowych, wrzosów, storczyków, trawników lub odmian hodowanych w pojemnikach.


 


 

Rodzaje mikoryzy

Wyróżniamy trzy rodzaje mikoryzy: wewnętrzną, zewnętrzną lub mieszaną. Pierwsza z nich, zwana także endotroficzną, polega na wniknięciu grzybów do wnętrza korzeni i jest najczęstszą formą spotykaną u niemal 80% roślin. Jest ona szczególnie polecana do tuj, jałowców, róż, pelargonii, krzewów i drzew owocowych oraz warzyw. Mikoryza zewnętrzna – ektotroficzna – jest spotykana w korzeniach niezbyt rozrastających się, które zostają otoczone przez grzybnię przejmującą zadanie pobierania wody i substancji odżywczych z gleby. Będzie ona odpowiednia do większych drzew iglastych oraz liściastych. Trzeci rodzaj – ektoendotroficzny – łączy oba typy symbiozy, wnikając do wnętrza korzeni oraz oplatając je od zewnętrznej strony. Najlepsze efekty przyniesie on u borówek amerykańskich, rododendronów i wrzosów.

Zastosowanie mikoryzy

Szczepionka mikoryzowa jest dostępna w postaci płynu, żelu, proszku lub granulatu. Najwyższą efektywnością cechują się preparatu w postaci żelowej i płynnej, zawierające żywą grzybnię. Taką szczepionkę stosujemy raz w ciągu całego życia rośliny, starając się podać ją jak najbliżej korzeni kwiatu, krzewu lub drzewa. Mikoryza jest w szczególności dedykowana do działek ubogich w gleby próchniczne, a także w przypadku wykonywania nowych nasadzeń. Warto stosować ją w sadach owocowych, gdyż eliminuje ona konieczność używania nawozów i pestycydów, a zarazem sprzyja bardziej obfitemu owocowaniu. Nie należy podawać jej w starszych ogrodach o stałych warunkach, zaspokajających potrzeby obecnej w nich roślinności.

Zalety stosowania szczepionki mikoryzowej

Podawanie szczepionki mikoryzowej niesie za sobą liczne zalety. Dzięki takiej symbiozie rośliny pobierają więcej wody i składników odżywczych, cechując się lepszym wzrostem i zdrowiem. W konsekwencji stają się bardziej odporne na choroby (szczególnie te odglebowe), intensywniej kwitnąc i owocując. Nie wymagają także tak częstego podlewania, lepiej znosząc okresy suszy, zmiany temperatur oraz niekorzystny odczyn pH gleby. Mikoryza zmniejsza również konieczność stosowania nawozów i środków ochrony roślin oraz maksymalizuje możliwe efekty użytych środków, ograniczając tym samym koszt i pracochłonność uprawy wybranych gatunków.

Mikoryza to skuteczny sposób na poprawę dobrostanu kwiatów, krzewów i drzew. Jednorazowa dawka wystarcza na całe życie rośliny, ułatwiając jej pobieranie wody i cennych składników odżywczych, a tym samym gwarantując optymalny dobrostan i obfite owocowanie nawet na mniej żyznych glebach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.