Wiadomości z Zabrza

Chwyt Kristellera – legalny, czy nie? Dowiedz się, czy możesz starać się o odszkodowanie

  • Dodano: 2022-04-15 13:45

Rozwój medycyny, a tym samym położnictwa przyczynił się do powstania wielu technik ułatwiających kobiecie poród. Pomimo tego w niektórych szpitalach dalej można się spotkać ze stosowaniem przestarzałych metod zagrażających zdrowiu matki i dziecka. Jedną z nich jest tzw. chwyt Kristellera. Przeczytaj nasz artykuł, poznaj czym dokładnie jest oraz jakie masz prawa kiedy go u Ciebie zastosowano!

Dowiedz się na czym polega chwyt Kristellera i jakie są jego skutki

Chwyt Kristellera zwany potocznie rękoczynem Kristellera polega na naciskaniu na brzuch podczas porodu. Lekarz wywiera nacisk na dno macicy nazywane jest to tzw. masażem macicy kiedy kobieta rodzi główkę oraz barki płodu. Zgodnie z założeniami ucisk powinien trwać od 5 do 8 sekund. Po co się go wykonuje? Głównym zadaniem jest podniesienie ciśnienia wewnątrz macicy, kiedy siła parcia kobiety jest zbyt mała. Rzeczywistość szpitalna wygląda o wiele brutalniej niż powyższy opis. Zazwyczaj pielęgniarka lub lekarz używają całej siły naciskając na brzuch próbując wypchnąć dziecko na zewnątrz. Nieprawidłowo wykonany chwyt Kristellera lub użycie go bez potrzeby może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi zarówno dla matki jak i dziecka. Wśród negatywnych skutków zdrowotnych u kobiety głównie mówi się o uszkodzeniu macicy, krocza oraz zwieraczy odbytu, a także zbyt wczesnym oddzieleniu łożyska lub pęknięciu wątroby. Natomiast dla dziecka chwyt Kristellera może skutkować m.in.:

  • uszkodzeniem rąk,
  • złamaniami kości,
  • chorobami neurologicznymi,
  • niepełnosprawnością.

Chwyt Kristellera w ujęciu prawnym. Rozpocznij skuteczne postępowanie sądowe

W oparciu o orzecznictwa Sądu Najwyższego rękoczyn ten nie powinien być stosowany w nowoczesnym i rozwiniętym położnictwie. Można również spotkać się z sądowym stwierdzeniem, że metoda ta uznawana jest za szkodliwą i niebezpieczną dla życia i zdrowia niemowlęcia oraz kobiety ciężarnej. Pomimo tego nie ma jednoznacznej odpowiedzi wskazującej na nielegalne stosowanie chwytu Kristellera. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dopuszcza wykonanie go kiedy konieczne jest jak najszybsze zakończenie porodu oraz kiedy główka dziecka ułożona jest przy wyjściu z macicy. Jeśli zastosowany chwyt spowodował obrażenia u Ciebie, bądź Twojego dziecka uznawane jest to za tzw. błąd terapeutyczny polegający na nieprawidłowym wykonaniu czynności. W takim przypadku masz prawo złożyć skargę i rozpocząć postępowanie sądowe. Masz szansę na uzyskanie wysokiego odszkodowania za odniesione szkody. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników z zakresu prawa medycznego. Odwiedź stronę prawapacjenta.org i oddaj swoją sprawę w ręce profesjonalistów. Musisz mieć świadomość, że sprawy związane z udowodnieniem niewłaściwego zastosowana chwytu Kristellera cechuje wysoki stopień skomplikowania. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych z lekarzami i szpitalami, a to z kolei znacząco zwiększa Twoje szansę na wygraną!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.