Wiadomości z Zabrza

Badanie żywności - dlaczego ocena sensoryczna jest niezbędna?

  • Dodano: 2022-06-15 14:45

Nigdy wcześniej nie było tak silnych domieszek chemii w jedzeniu, co dziś. Widać to przede wszystkim wtedy, gdy decydujemy się przeczytać treści etykiet dołączonych do opakowań. Metoda kontroli znana jako ocena sensoryczna żywności pomaga w znacznym stopniu wyeliminować z rynku jedzenie szkodliwe, szybko się psujące i działające na niekorzyść, jeśli chodzi o stan naszego zdrowia. Z przykrością trzeba stwierdzić, że takiej żywności jest coraz więcej. 

Ocena sensoryczna żywności - w czym pomaga?

Specjaliści przeprowadzają badania na określonej partii towaru. Może ona dopiero trafić na półki sklepowe lub zostać z niego wycofana. Każde badanie oraz jego wynik musi być umotywowane odpowiednim wnioskiem. Żywność bada się za pomocą gruntownej obserwacji wyglądu zewnętrznego, przekroju, zapachu, struktury, konsystencji oraz smaku. Na podstawie tych czynników określa się, czy dany produkt nadaje się do spożycia nie tylko przez osoby dorosłe, ale także przez dzieci. Oczywiście, uproszczeniem byłoby powiedzieć, że ocena sensoryczna żywności przeprowadzana jest przez degustatorów. 

Aby móc fachowo przeprowadzić tego rodzaju badania, trzeba dysponować ogromną więc wiedzą z zakresu inżynierii żywności, a także procesów technologicznych jakie biorą udział w produkcji. Skala ocen może być dostosowana różnie, nie ma jednego modelu, ale specjaliści do kwestii żywienia sugerują, że najlepiej skupić się na pięciu stopniach oceny. 

Czy ocena sensoryczna żywności pomaga uniknąć złych sytuacji konsumenckich?

Tak, dzięki ocenie sensorycznej żywności producentom jedzenia na przyszłość udaje się unikać wcześniej popełnianych błędów. To jedna sprawa. Z kolei ocena sensoryczna okresowa żywności w supermarketach pozwala w porę pozbyć się niezdrowej i przeterminowanej żywności, by nikomu nie zagrażała. Obowiązkiem specjalisty dokonującego oględzin jedzenia jest poinformowanie kierownictwa sklepu o nieprzydatności danej partii towaru do spożycia i wyeliminowanie produktów stanowiącego zagrożenie. Ocena sensoryczna żywności przyczynia się do spadku zachorowań na salmonellę, choroby jelit, różnego rodzaju niestrawności i alergie pokarmowe spowodowane właśnie niezdrową i nie do końca bezpieczną żywnością. 

Zapach i wygląd jedzenia mówią o nim wszystko 

Jakie produkty spożywcze są najczęściej poddawane ocenie sensorycznej? Oczywiście te, u których istnieje najwyższe prawdopodobieństwo szybkiej utraty świeżości. Zaliczymy do nich wszelkiego rodzaju mięsa i podroby, nabiał, konserwy, warzywa, owoce, produkty sezonowe, produkty sypkie, produkty w stanie ciekłym. Jeśli chodzi o bogatą gamę napojów, ich ocena sensoryczna podyktowana jest zazwyczaj koniecznością przelania do osobnego naczynia oraz dodatkowego rozcieńczenia, aby przeanalizować wygląd plus smak. Czasami już sam zapach po otwarciu opakowania pokazuje, z jakim produktem mamy do czynienia. Obserwować należy bacznie ślady udziału pleśni oraz bakterii. W taki sposób skażone produkty nie mają prawa ani wrócić na półki sklepowe, ani zostać na nie skierowane w premierowej wersji. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.