Wiadomości z Zabrza

Alkomat w miejscu pracy, czyli powiedz stanowcze nie nietrzeźwym pracownikom

  • Dodano: 2022-07-01 13:00, aktualizacja: 2022-07-12 13:02

To, że alkomat jest powszechnie stosowany przez policję oraz kierowców wie chyba każdy. Ale czy wiesz, że urządzenie ma cenne zastosowanie w jeszcze jednym miejscu? Jest nim zakład pracy! Szczególnie widoczne jest to w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie pracownicy mają wykonują swoje obowiązki przy użyciu różnego rodzaju maszyn oraz substancji niebezpiecznych. Częste pytanie brzmi – czy alkomat w zakładzie pracy jest potrzebny? Odpowiedź brzmi tak! W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci dlaczego. Zapraszamy do czytania!

Bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym to priorytet! Sprawdź dlaczego

We wszystkich miejscach pracy obowiązki oraz prawa pracownika są regulowane przez kodeks pracy. Dodatkowo obowiązują także przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy mające na celu zadbanie o życie każdego pracownika. Pełnią one szczególnie istotną rolę w dużych zakładach przemysłowych, gdzie pracownicy obsługują maszyny lub pracują z substancjami niebezpiecznymi. Nietrzeźwy pracownik zagraża nie tylko swojemu życiu ale również innych. Alkohol powoduje, że stajemy się otępiali, mamy zaburzone postrzeganie rzeczywistości, a co najważniejsze nasza reakcja na bodźce jest opóźniona. Wyobraź sobie sytuacje, że taka osoba zostaje dopuszczona do pracy. Nie jest ona w stanie być skupioną na wykonywanych obowiązkach i w takim przypadku nie trudno o wypadek przy pracy. Oczywiście należy również mieć na uwadze, że przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości wiąże się z poważnym złamaniem obowiązujących przepisów, gdzie najsurowszą karą jest zwolnienie dyscyplinarne.

Jaki alkomat wybrać? Postaw na wysoką jakość i dodatkowe funkcje

Świadomość pracodawców o tym jakie zagrożenie stanowi nietrzeźwy pracownik jest coraz większa. Dlatego właśnie w niektórych zakładach pracy codziennością jest, że na wejściu pracownicy mają wykonywany pomiar alkomatem. Patrząc na liczbę pracowników kluczowe jest wybranie wysokiej jakości sprzętu, aby mieć pewność, że ukazywane wyniki pomiarów są zgodne ze stanem rzeczywistym. Na szczęście rynek alkomatów staje się coraz lepiej wyposażony w profesjonalne urządzenia przeznaczone do wykonywania pomiarów na dużej ilości osób. Szczególnie polecane są tutaj alkomaty posiadające możliwość wydruku pomiaru. Funkcja ta jest przydatna w sytuacji kiedy pracownik skieruje sprawę do sądu pracy próbując udowodnić, że był trzeźwy. Wspominany wydruk będzie stanowił materiał dowodowy. Pod adresem najlepsze-alkomaty.pl znajdziesz bogaty asortyment urządzeń, które świetnie sprawdzą się w Twoim miejscu pracy. Przy wyborze zwróć uwagę na ustnik, najlepiej aby był on wielokrotnego użytku. Firma Polskie Centrum Wzorcowania w swojej ofercie posiada tylko i wyłącznie wysokiej jakości alkomaty. Jeśli masz wątpliwości co do tego, który wybrać skontaktuj się z fachowcami! Nie zwlekaj, czas zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie pracy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.