Wiadomości z Zabrza

Akwaria - jak je wybrać?

  • Dodano: 2021-03-29 17:15, aktualizacja: 2021-04-06 16:19

Jeśli wpadł Ci do głowy pomysł, że posiadanie własnego akwarium jest Twoim powołaniem, ten artykuł jest dla Ciebie. Założenie i prowadzenie własnego zbiornika może bowiem stawiać przed nami ciekawe wyzwania. Pierwszym z nich jest wybór samego zbiornika, bo choć sprawa z pozoru wydaje się prosta, dla kogoś z niewielkim doświadczeniem może okazać się pierwszym krokiem do porażki. Jak tego uniknąć? Oto, co warto wiedzieć o akwariach.

Wielkość zbiornika

Wielkość akwarium to pierwszy, ważny jego aspekt. Rozpiętość dostępnych opcji jest szeroka, gdyż możemy zdecydować się na zakup małego Nano akwarium lub dużego, 400-litrowego zbiornika, który zajmie nam pół ściany. Oczywiście, podążając za naszą intuicją możemy mniej więcej określić, jaki litraż nas najbardziej interesuje. Przy kupnie akwarium warto już wiedzieć, gdzie zamierzamy postawić nasz zbiornik, a także warto dokonać wszystkich potrzebnych wymiarów.

Pamiętajmy, że akwarium nie powinno stać w pobliżu okna czy źródeł ciepła, dlatego jego położenie w naszym wnętrzu musi być strategiczne. Być może nie mamy przestrzeni na 300-litrowe akwarium, które zajmie wiele miejsca w naszym małym pokoju. Warto wtedy zakupić mniejszy zbiornik, może o pojemności 70 litrów, który to łatwo ustawimy na regale czy biurku.

Optymalną wielkością dla początkującego akwarysty jest litraż w okolicach 100-120 litrów. Takie akwaria nie znudzą się nam za szybko, jednak nie będą też dużym wyzwaniem przy konserwacji zbiornika i hodowli obsady.

Kształt akwarium

Każdy raczej dobrze kojarzy akwarium z kształtem prostokąta, popularną odpowiedzią mogłaby być też kula. O ile pierwszy z kształtów jest bardzo znany i preferowany (nie bez przyczyny), o tyle od tego drugiego należy bezwzględnie stronić. Hodowla ryby w kuli jest znęcaniem się nad nią, a sama kula nadaje się tylko na ozdobę, w której możemy hodować rośliny i nic więcej.

Prostokątne akwaria są najbardziej optymalne, gdyż zapewniają rybom najwięcej przestrzeni do pływania. Zwierzęta te poruszają się w wodzie horyzontalnie, dlatego też gorzej odnajdą się w akwariach wysokich (tego typu zbiorniki będą też cięższe w czyszczeniu). Innymi popularnymi wariantami są akwaria kwadratowe oraz trójkątne, które mogą być ustawione w rogu pomieszczenia. Ciekawy efekt wizualny oferują również zbiorniki, które posiadają przednią szybę wypukłą.

Szkło

Jak można się łatwo domyślić, o jakości danego zbiornika przesądzać będzie materiał, z jakiego został wykonany. Szkło szkle jest nierówne i tutaj wiele zależy od naszych preferencji oraz budżetu. Ciekawym przykładem jest na przykład znana marka VIV, która oferuje klientom akwaria wykonane z wysoko transparentnego szkła. Takie szkło w procesie tworzenia zostało pozbawione większości żelaza, przez co właśnie oferuje lepszą widoczność sceny akwarium.

Zbiornik w zestawie

Jeśli planujemy zakup pierwsze zbiornika lub po prostu szukamy szybkiego sposobu na zakup wszystkich akcesoriów, możemy zakupić zestaw akwarystyczny, w którego obrębie znajdziemy sam zbiornik oraz dopasowane do niego akcesoria. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nieco gotówki i czasu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.