Wiadomości z Zabrza

Znamy wyniki badań w ramach programu "Lipidogram dla pierwszaka"

  • Dodano: 2024-05-27 08:30, aktualizacja: 2024-05-27 08:57

Prawie 15 proc. przebadanych dzieci ma zaburzenia gospodarki lipidowej – wynika z podsumowania zabrzańskiej akcji „Lipidogram dla pierwszaka” przeprowadzonej przez Śląskie Centrum Chorób Serca. Dzieci, u których wykryto podwyższone stężenie cholesterolu, zostaną skierowane na dalsze badania w Poradni Kardiologicznej dla Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca. Niezbędne badania przejdą również ich rodzice.

Podsumowanie zabrzańskiej akcji „Lipidogram dla pierwszaka”

– U prawie 15 proc. dzieci zaobserwowaliśmy podwyższony poziom cholesterolu, czyli co siódme dziecko w populacji Zabrza, w pierwszej klasie ma podwyższony ten poziom – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu prof. Mariusz Gąsior.

Jak podkreślają lekarze biorący udział w projekcie, są to pierwsze wyniki, które mają nadzieję, wzbudzą zainteresowanie w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia.

– Wtedy wspólnie może uda się stworzyć takie podstawy do krajowego programu przedwczesnego wykrywania miażdżycy. Muszę powiedzieć również, że na ten moment trwają rozmowy w Krajowej Radzie ds. Kardiologii. Szefowa rady ma być zainteresowana wdrożeniem takiego projektu w całym kraju – powiedział prof. Gąsior.

W akcji wzięło udział 38 szkół, w tym 661 przebadanych uczniów klas pierwszych, którzy uczęszczają do zabrzańskich szkół. Według danych szpitala, 80 proc. rodziców podpisało wstępne zgody na badania, a 51 proc. zgłosiło się na nie ze swoimi dziećmi. 4 szkoły na terenie Zabrza nie były zainteresowane akcją.

Badanie polegało na pomiarze stężenia cholesterolu całkowitego, przygodnego stężenia glukozy w kropli krwi włośniczkowej, przygodnego ciśnienia tętniczego oraz sprawdzenie wzrostu i wagi dziecka.

Program „Lipidogram dla pierwszaka” rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku – lekarze SCCS rozmawiali o korzyściach akcji z dyrektorami, którzy następnie przekonywali wychowawców oraz rodziców do przystąpienia.

Po pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w listopadzie, oficjalnie rozpoczęła się akcja w szkołach. Organizatorami akcji są: Urząd Miejski w Zabrzu, SCCS, oraz Fundacja SCCS. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również