Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zmarł Andrzej Płatek

  • Dodano: 2017-10-18 20:45

Kilka dni temu zmarł Andrzej Płatek, piłkarz, trener, osobistość świata sportu. Prowadził m.in. Walkę Makoszowy i Górnika Zabrze.

Urodzony w Krakowie, od lat związany był z Zabrzem i Śląskiem. Ukończył katowicką AWF. Zaczynał jako piłkarz w pyskowickich Czarnych i Walce Makoszowy (dziś Walka Zabrze), w której, po zakończeniu kariery zawodnika, prowadził także pierwszy zespół (zaczynał od kierowania grupą juniorów i rezerwą), z którym wszedł do III ligi.

Później, za sprawą Huberta Kostki, podjął się pracy na stanowisku drugiego trenera Górnika Zabrze. Za jego czasów udało się zdobyć kilkukrotnie mistrzostwo kraju. Miał okazję współpracować m.in. z Antonim Piechniczkiem i Lesławem Ćmikiewiczem, był także asystentem Władysława Żmudy i Zdzisława Podedwornego. W latach 90.  i w nowym tysiącleciu prowadził m.in. Ruch Radzionków, MKS Myszków, GKS Tychy i współtworzył APN w Knurowie.

W swojej bujnej karierze związany był nie tylko z polskimi klubami. Skolił także drużyny z Afryki Północnej, m.in. w Tunezji, gdzie współpracował z drużynami Esperance Tunis, Etoile Sportive du sahel oraz z An -Nasar w Arabii Saudyjckiej.


Zmarł 13 października. Spoczął na cmentarzu parafii św. Józefa.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.