Wiadomości z Zabrza

Żłobek i Centrum Usług Społecznych w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2021

  • Dodano: 2021-08-04 10:30, aktualizacja: 2021-08-04 15:43

Zabrze ma dwóch silnych kandydatów w tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Głosowanie na Żłobek Miejski i Centrum Usług Społecznych potrwa do 30 sierpnia!

Nowe siedziby Żłobka Miejskiego i Centrum Usług Społecznych doczekały się nominacji do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Wspierać oba obiekty w wygranej można poprzez głosowanie, które potrwa do końca wakacji.

1 sierpnia 2021 roku ruszyła kolejna, już 22. edycja konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Do głosowania, w którym biorą udział mieszkańcy regionu dopuszczono łącznie 32 propozycje z 34 wniosków, które spłynęły do komisji konkursowej.

Każdy z nas do 30 sierpnia może wybrać najlepiej przeprowadzaną i najciekawszą inwestycję zrealizowaną w ostatnim roku. Nominowany, który uzyska najwięcej głosów zostanie ogłoszony laureatem Nagrody Publiczności.

Na liście projektów, które zostały dopuszczone do głosowania znalazły się aż dwie inwestycje z Zabrza. Mowa o nowej siedzibie Żłobka Miejskiego w budynku, w którym przed wieloma laty mieszkali urzędnicy huty Donnersmarcka i mieściła się część restauracyjna, a także o kompleksowej rewitalizacji budynku gazowni z 1870 roku z przyległym terenem, w którym obecnie mieści się Centrum Usług Społecznych.

Żłobek Miejski i Centrum Usług Społecznych w plebiscycie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2021

W przypadku Żłobka Miejskiego przebudowa i zaadaptowanie na taki cel popadającego w ruinę zabytkowego budynku przy ul. Niedziałkowskiego 2 kosztowało łącznie 5,5 mln złotych. Inwestycję sfinansowano w części z rządowego programu „MALUCH+”, środków miejskich, a także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Elewacja frontowa z eklektycznymi dekoracjami nawiązuje do renesansowego budownictwa willowego. Przy przebudowie postanowiono wzbogacić budynek o cegłę zestawioną z kamieniem na elewacjach, drewniane płyciny oraz licowaną drewnem konstrukcję zamkniętej werandy, która góruje nad tylnym wejściem.

Działania modernizacyjne w obrębie elewacji ukierunkowane były na jak najwłaściwsze dostosowanie koniecznych przeróbek do wymogów zachowania charakterystyki zabytkowego obiektu. W nadaniu ostatecznego wizerunku dużą rolę odegrał dobór kolorystyki oraz wydobycie naturalnej barwy kamienia, pozwalający podkreślić walory budynku i odpowiednio wydobyć świadomy zamysł budowniczych – zestawienia faktur cegły, tynku, kamienia i drewna – wnioskodawcy opisują zmiany, jakie zaszły w budynku.

Modernizacja dotyczyły jednak przede wszystkim wnętrz budynku, który trzeba było dostosować do potrzeb żłobka, włącznie z wymianą zniszczonych stropów. Inwestycję przeprowadzono zgodnie z wszelkimi wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków, z dbałością o należyte wyeksponowanie detali architektonicznych.

Celem nadrzędnym było nawiązanie do zabytkowej struktury obiektu, będącego częścią składową ważnego dla Zabrza kompleksu zabudowań socjalno-usługowych Huty Donnersmarck.

Jak zmieniła się „Stara Gazownia” z końca XIX wieku, aby stać się Centrum Usług Społecznych?

Całość bardziej przypomina w charakterze włoską rezydencję pałacową z pogranicza epok gotyku i renesansu, niż budynek przemysłowy z początku XX w. I to właśnie zagadkowa elewacja podupadającego budynku, która przetrwała jego wieloletnią degradację stała się inspiracją rozwiązań projektowych – tłumaczą wnioskodawcy.

W tym przypadku zachowanie zabytkowego charakteru obiektu wraz z rzadko spotykaną i po mistrzowsku wykonaną ceglaną elewacją i wieloma ozdobnymi elementami było priorytetem. W oparciu o wytyczne Miejskiego Konserwatora Zabytków udało się przeprowadzić rewitalizację z pełną dbałością o szczegóły architektoniczne.

Przebudowa zabytkowego obiektu objęła kompleksowy remont budynku wraz z wymianą dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, remont elewacji, termomodernizację, dobudowę segmentu sanitarnego i roboty wykończeniowe. W budynku wymieniono też instalacje wewnętrzne, wykonano przyłącze mediów oraz zagospodarowano teren przyległy poprzez wykonanie parkingów i murów oporowych.

Jest przykładem wzorcowego połączenia historycznej tkanki z nowoczesnym wnętrzem i wykończeniem. Remont budynku umożliwił podkreślenie i wydobycie walorów zabytkowych obiektu, a co za tym idzie zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta. Stworzono przy tym przestrzeń sprzyjającą działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu, poprzez utworzenie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności z zakresu wspierania osób starszych i niepełnoletnich - czytamy.

By uratować cenny zabytek, miasto pozyskało środki na jego rewitalizację. Warta ponad 14 mln złotych inwestycja doczekała się dofinansowania ze środków unijnych w wysokości blisko 10 mln złotych (9 764 904 zł) oraz krajowych w wysokości blisko miliona złotych (945 884 zł). Ok. 3,5 mln zł to wkład własny Miasta Zabrze.

Głosy na nowe siedziby Żłobka Miejskiego i Centrum Usług Społecznych można oddać na stronie internetowej plebiscytu NPP Śląskie. Zakończenie głosowania nastąpi 30 sierpnia, zatem lepiej się pospieszyć!

Oceny zgłoszonych zrealizowanych w ostatnim roku projektów, poza plebiscytem publiczności, dokona jury konkursowe, na które składają się członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 wraz z rezultatami konkursu Architektura Roku oraz wręczeniem nagród także ubiegłorocznym laureatom odbędzie się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego 2021/własne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również