Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zlikwidują KZK GOP?

  • Dodano: 2017-10-19 20:45, aktualizacja: 2017-10-20 10:59

Powstała Metropolia, nadchodzą więc zmiany. Jedną z nich ma być likwidacja obecnego organizatora transportu publicznego na terenie GOP-u. Kiedy pojawi się nowa instytucja?

Już w przyszłym roku mają być poczynione stanowcze kroki, których celem będzie stworzenie metropolitarnego zarządu komunikacji (ostateczna nazwa znana nam będzie dopiero za jakiś czas), zasad jego działania i nowej taryfy, obejmującej cały obszar metropolii.

Instytucja ma być gotowa 1 stycznia 2019 roku. A KZK GOP przestanie istnieć. Rok wcześniej Zarząd metropolii powoła nową jednostkę budżetową, która będzie funkcjonować równolegle do obecnego przewoźnika.

Czeka nas jednak wiele pracy. Najbliższe 15 miesięcy pokaże nam, jak szybko będą postępować przygotowania i czy uda się wszystko zrealizować w ustalonym terminie. Wojewoda Jarosław Wieczorek, tak mówił na jednym z paleni w trakcie VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw:


„By w przyszłości być efektywnym i skutecznym, potrzebne są pewne fundamenty, jak chociażby schemat organizacyjny, plan inwestycyjny czy Wieloletnia Prognoza Finansowa”.

O tym, jak duże będzie to wyzwanie, mówił także Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Metropolii:

„Staram się twardo stąpać po ziemi, ale też jestem wiecznym optymistą. I tak też jest, jak myślę o transporcie publicznym w metropolii. Musimy jednak znać podstawowe fakty. Porównajmy się na przykład do takiej Warszawy, gdzie mieszka niespełna 2 mln ludzi, więc mniej niż w całej metropolii. Tymczasem w stolicy naszego kraju na komunikację miejską wydaje się 2 mld zł, a u nas 600 mln zł. Nasze województwo pod względem gospodarczym zajmuje drugie miejsce w kraju, ale już pod względem innowacji – dopiero 5. To wszystko wskazuje nam kierunki działań”.

KZK GOP zrzesza obecnie 29 miast i gmin. To około 300 linii autobusowych i kilkadziesiąt linii tramwajowych. Nowy organizator transportu na obszarze metropolii będzie musiał sprostać o wiele większym wyzwaniom, bowiem ta scala w jeden organizm aż 41 podmiotów i może rosnąć. Nowa instytucja będzie więc wynikową doświadczeń i rozwiązań stosowanych także w Tychach. Byłoby dobrze, gdyby objęła również Koleje Śląskie i część Przewozów Regionalnych. I zapewne tak się stanie.

Co ciekawe, od 1 stycznia 2018 ma być gotowa wspólna taryfa autobusowo-tramwajowa dla metropolii. Obejmie KZK GOP i tyskiego przewoźnika. W późniejszym czasie, prawdopodobnie, także Koleje Śląskie.

Przyglądamy się sprawie, będziemy Państwa informować o wszystkich większych zmianach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.