Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zdrowa dieta i opieka diabetologa

 • Dodano: 2015-02-19 08:15, aktualizacja: 2015-02-18 11:47
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu kompleksowo opiekuje się pacjentkami z cukrzycą ciążową.
 
 
Od lutego pacjentki Centrum mogą liczyć na bezpłatne konsultacje diabetologów z Wojewódzkiej Poradni Chorych na Cukrzycę w Zabrzu. Pracę zespołu nadzoruje prof. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii.
 
– Specjaliści monitorować będą poziom cukru oraz zadbają o przestrzeganie diety. Na bezpośrednią opiekę w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka mogą liczyć hospitalizowane pacjentki. Te, które nie wymagają pobytu w szpitalu, zapraszamy na wizytę do Wojewódzkiej Poradni Chorych na Cukrzycę w Zabrzu – tłumaczy prof. Strojek.
 
Takiej współpracy diabetologów i ginekologów, w Zabrzu jeszcze nie było. Do tej pory pacjentki, u których w ciąży ujawniono cukrzycę, miały kłopot z kompleksową opieką specjalistów. Szacuje się, że ten problem zdrowotny dotyczy 3-6% przyszłych mam. Cukrzyca ujawniona zostaje najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Niestety, wciąż niewiele szpitali ginekologiczno–położniczych oferuje swoim pacjentkom opiekę diabetologa. W Zabrzu ten problem został rozwiązany. Pacjentki Centrum Zdrowia i Dziecka zostaną pod opieką diabetologa nie tylko do końca ciąży. Cukrzyca mija najpóźniej sześć tygodni po porodzie. Do tego czasu pacjentki zabrzańskiej placówki mogą liczyć na konsultacje i opiekę diabetologów.
 
W cukrzycy ciążowej nie stosuje się doustnych leków. Najważniejsza jest dieta. Dlatego w menu, obowiązującym w zabrzańskim Centrum, wprowadzone zostaną specjalne posiłki dla pacjentek z cukrzycą. Chodzi o to, by z diety przyszłej mamy usunąć węglowodany proste, takie jak białe pieczywo, oczyszczony ryż, naleśniki, kluski i makarony z białej mąki, a także cukier, miód i wszystkie słodycze. Do jadłospisu wprowadzić natomiast należy produkty, które nie pozwalają na nadmierne wchłanianie glukozy, czyli razową mąkę, ciemne pieczywo, brązowy ryż, nieoczyszczone kasze oraz jarzyny i niektóre owoce.
 
Diabetolodzy to kolejni już specjaliści, którzy konsultować będą pacjentki zabrzańskiego Centrum Kobiety i Dziecka. Obecnie przyszłe mamy mogą korzystać już z porad dietetyka i psychologa oraz z poradni laktacyjnej. W tym roku otwarta także zostanie poradnia kardiologiczna.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • JANO zRudy śląskiej

  w1998 było200 000 cukrzyków ale dzięki,,Dietetykom,,w 2014 jest już ponad 20000000mln a ludzie dalej im wierzą

  • JANO zRudy śląskiej
   2015-02-19 10:03
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.