Wiadomości z Zabrza

Zanim wyjedziesz na przejażdżkę - sprawdź swój rower i przypomnij sobie przepisy

  • Dodano: 2021-04-08 07:30, aktualizacja: 2021-04-12 07:39

Wiosenna aura zachęca do przejażdżek rowerowych. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na rodzinne spędzanie czasu wolnego i rekreację, a dla innych to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy po zakupy. Zanim jednak wyjedziesz na przejażdżkę, sprawdź swój rower i przypomnij sobie podstawowe przepisy. Należy pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Plakat prezentujący, w co powinien być wyposażony rower:

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Rozpoczęcie sezonu wiosennego oznacza zwiększoną liczbę rowerzystów na drogach. Warto zatem przypomnieć o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed wyjazdem na rowerową przejażdżkę. Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów, ale także właściwie wyposażony rower.

Policjanci drogówki przypominają, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to sprawdzić wyposażenie roweru

Każdy rower musi posiadać:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Policja apeluje również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku

W miarę możliwości kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelek. Rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach. Warto też nałożyć kask (choć nie jest on obowiązkowy).

Poruszanie się rowerem po mieście

Niestety, nie wszyscy rowerzyści znają, bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. Zdecydowana większość jeździ jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym.

Policjanci przypominają

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.

Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:

  • Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Jednoślady giną zwykle spod sklepów, z posesji lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Aby ustrzec się takich nieprzyjemnych sytuacji, należy zawsze pamiętać o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed jego utratą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie jego element np. koło czy siodełko. Można w dużym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się rozsądnie i odpowiedzialnie.

Czego nie wolno robić:

  • zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego u w miejscach publicznych i na klatkach schodowych;
  • trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych,
  • należy również pamiętać, że nie ma zapięć nie do pokonania, jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież, a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo jeżdżąc rowerem !

Zanim wyjedziesz na przejażdżkę - sprawdź swój rower i przypomnij sobie podstawowe przepis

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jarek

    Znam przepisy rowerowe i się do nich stosuje. Rower już przeszedł przegląd i już zacząłem sezon. Nawet kupiłem specjalne słuchawki earebel wbudowane w sportową czapkę. Lubię słuchać muzyki podczas jeżdżenia, dobre jest w tych słuchawkach to, że docierają przez nie dźwięki z zewnątrz przez co czuje się bezpieczniej.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta

    Jestem jak najbardziej za gonieniem z chodników i z jeżdżenia po pasach gdzie nie ma wyznaczonego pasa do jazdy rowerem.Ale jak się komuś powie o tym to jeszcze w " morde " można dostać. To gdzie jest policja ( lepiej uganiać się za tymi co maseczki nie mają itp )

    • Emeryt - zapalony rowerzysta
      2021-04-08 09:58
    • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również