Wiadomości z Zabrza

Zainaugurowano XV edycję Metropolitalnego Święta Rodziny

  • Dodano: 2022-05-24 07:45, aktualizacja: 2022-05-24 08:06

Wspaniałym koncertem Natalii Kukulskiej, w trakcie którego usłyszeliśmy utwory z płyty zatytułowanej „Czułe struny” rozpoczęliśmy w ub. niedzielę XV edycję Metropolitalnego Święta Rodziny. Na scenie Domu Muzyki i Tańca razem z Natalią Kukulską wystąpili: Kuba Badach, Katarzyna Moś, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej.

Trwa XV Metropolitalne Święto Rodziny

XV Metropolitalne Święto Rodziny oficjalnie zainaugurowali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która jest jego koordynatorem, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, patron honorowy tego wydarzenia oraz Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która je współorganizuje.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Rodzina – źródło pokoju”, do którego wielokrotnie nawiązywano tego wieczoru.

– Od piętnastu lat chcemy głośno mówić tu, na Śląsku, że rodzina jest najważniejsza – zauważyła prezydent Zabrza. – Zawsze w marcu siadamy wspólnie, żeby spojrzeć na całą metropolię i ponownie zaproponować najciekawsze kierunki działań dla naszych rodzin.

Metropolita katowicki podziękował samorządom za zainicjowanie tego święta, a rodzinom za pomoc, jaką bezinteresownie i spontanicznie udzielili uciekającym przed wojną Ukraińcom.

– Drogie rodziny cokolwiek zrobiliście dobrego dla naszych braci z Ukrainy, bardzo wam serdecznie dziękuję. Za każde otwarte serce, otwarty portfel i otwarte drzwi – stwierdził abp Wiktor Skworc. – Chciałem wam też podziękować za wychowywanie do pokoju. Bo gdzie człowiek ma nauczyć się go, jak nie w rodzinie. I wy to robicie na co dzień. Papież Jan XXIII pięknie powiedział, że pokój zaczyna się w ludzkim sercu. To znaczy, że trzeba rozbrojenia tego serca, a to dokonuje się właśnie w rodzinie – dodał.

Danuta Kamińska mówiła o planach rozwoju metropolii, żeby żyło się w niej lepiej i o bolączkach, głównie związanych z problemami demograficznymi. Nawiązując do wydarzeń ostatnich miesięcy, podkreśliła, że nasza metropolitalna „rodzina” powiększyła się teraz o gości w Ukrainy.

Koncert Natalii Kukulskiej i jej gości spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widowni zgromadzonej w Domu Muzyki i Tańca. Gwiazda wieczoru do wspólnego występu zaprosiła Kubę Badacha i Katarzynę Moś. Artyści zaśpiewali z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, która brawurowo wykonała nowoczesne aranżacje utworów Fryderyka Chopina.

„Czułe struny” to największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Na płycie, pod ich batutą zabrzmiała nasza najlepsza orkiestra – Sinfonia Varsovia, a obok niej pojawili się wspaniali muzycy, w tym m.in.: Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel oraz Janusz Olejniczak, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński. W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.

Jednym z pretekstów do powstania albumu był jubileusz 210 urodzin Fryderyka Chopina. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na ten album. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.

– Dziękuję artystom za stworzenie wyjątkowej, wręcz rodzinnej atmosfery, która podkreśliła szczególny charakter naszego święta – komentowała już po koncercie prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Dyrektorowi oraz muzykom filharmonii dziękuję za podjęcie się realizacji tego ambitnego projektu. Zachęcam Państwa do udziału w wielu wydarzeniach organizowanych w ramach tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. W wypełnionym po brzegi programie tegorocznej edycji Święta z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Ważnym wydarzeniem, które odbędzie się w ramach tegorocznego MŚR, będzie m.in. pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (29 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 5 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Szczegółowe informacje dotyczące 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

Zainaugurowano XV edycję Metropolitalnego Święta Rodziny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również