Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zadyma na meczu - kluby wydają oświadczenia

  • Dodano: 2017-10-03 12:15, aktualizacja: 2017-10-03 13:42

W czasie ostatniego spotkania na Arenie Zabrze doszło do niezwykle niebezpiecznego zdarzenia. Kibice gliwickiego Piasta obrzucili jeden z  sektorów racami. Niestety, były tam także kobiety i dzieci. Oba kluby wystosowany oświadczenia.


Karygodne zachowanie pseudokibiców (bo kibicami ciężko ich nazwać) potępiły oba kluby i środowiska fanowskie. W sieci wrze. Nie ma przyzwolenia na tego typu ekscesy, nawet jeśli to, co dzieje się na boisku, nie podoba się fanom danej drużyny. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi na stadionie, a nie prywatne czy “klubowe” porachunki.


Zarząd Górnik Zabrze S.S.A.  wyraża ubolewanie w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w sektorze kibiców gości podczas wczorajszego meczu z Piastem Gliwice.

Jako organizator  meczu przepraszamy wszystkich kibiców, którzy w dniu wczorajszym zajmowali miejsca w sektorach, w kierunku których rzucane były materiały pirotechniczne przez fanów Piasta, co zagrażało bezpieczeństwu sympatyków Górnika Zabrze.

Zarząd Górnika Zabrze pragnie zaprosić wszystkich kibiców, którzy w niedzielę zajmowali miejsca w sektorach A05 i A06 na najbliższy mecz ligowy z Koroną Kielce. Zainteresowani będą mogli wybrać dla siebie dowolne miejsce na Trybunie Północnej Areny Zabrze. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w punktach stacjonarnych (Sklep Kibica oraz Galeria Zabrze) lub za pośrednictwem platformy biletowej (www.bilety.arenazabrze.pl) w terminie do 19 października lub do wyczerpania puli biletów. Podczas zakupu on-line należy w kolumnie „TYP BILETU” wybrać opcję REKLAMACJA.

Jednocześnie przypominamy, że sektorami rodzinnymi na Arenie Zabrze są sektory A08 oraz B01, które znajdują się w znacznej odległości od sektorów kibiców przyjezdnych. Wyjątkiem będzie mecz z Koroną Kielce, podczas którego Klub wspólnie z Ekstraklasą przeprowadzi akcję „Kibicuj z Klasą”. Tylko i wyłącznie podczas wspomnianego spotkania, cała dolna część Trybuny Północnej, będzie miała charakter sektora rodzinnego.


Informujemy, że Klub wraz z operatorem Areny Zabrze podjął kroki, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sektorach sąsiadujących z miejscami przeznaczonymi dla kibiców drużyn przyjezdnych. Jednym z nich jest montaż specjalnej siatki, mającej na celu zapobieganie tego typu incydentom.

W podobnym tonie wypowiada się zarząd Piasta Gliwice:

    W związku z wydarzeniami podczas meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice 01.10.17 informujemy, iż Klub potępia wszelkie przejawy agresji i kategorycznie odcina się od zachowań kibiców, którzy narazili zdrowie i bezpieczeństwo innych uczestników imprezy masowej.
    


    Piast Gliwice popiera wszelkie pozytywne formy okazywania swojego wsparcia dla Klubu, nie toleruje zaś wszelkich przejawów agresji i aktów wandalizmu.


    
    Jednocześnie Klub nie zgadza się z utożsamianiem podobnych zachowań z działalnością całego środowiska kibicowskiego Piasta, gdyż wydarzenia na stadionie w Zabrzu miały charakter incydentalny i jednostkowy.


   
    GKS Piast SA
           

Inaczej patrzą na to ludzie ze  stowarzyszenie Piastoholicy, którzy problemu nie widzą:

Stowarzyszenie Kibiców „Piastoholicy” pragnie serdecznie podziękować wszystkim sympatykom Gliwickiego Piasta obecnym na derbowym meczu w Zabrzu za stworzenie świetnej atmosfery i dopingu do ostatniej minuty mimo niekorzystnego wyniku.

Dziękuje również za spokojne zachowanie mimo tendencyjnego i mocno prowokacyjnego zachowania sympatyków Górnika Zabrze, dzięki czemu udało się uniknąć agresywnego i niekontrolowanego zachowania tak dużej grupy kibiców obecnych na wyjeździe, a wybryki chuligańskie ograniczone zostały do minimum nadając im tym samym wymiar drobnych incydentów niezagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu.


Kibice zabrzańskiej drużyny w odpowiedzi na atak spalili flagi Piasta zabrane kilka miesięcy temu. Na szczęście nie doszło do kolejnych, poważnych potyczek.


Górnik Zabrze będzie się domagał od gliwickiego klubu zapłaty za szkody wyrządzone przez kibiców Piasta. Kibice przyjezdni zniszczyli kilkadziesiąt krzesełek (jedno spłonęło) i zdewastowali toalety.


My się zastanawiamy, kiedy tego typu sytuacje znikną z polskich stadionów. Czy kibice, którzy przecież często są w stanie organizować się w szczytnym celu, muszą pałać do siebie taką nienawiścią?

Rzecz jasna za sportem na tym poziomie idą wielkie pieniądze i emocje, ale mogłyby być inaczej spożytkowane niż kary finansowe i naprawianie szkód po grupie osób, która nie dorosła do tego, by wspierać swój klub, narażając go jedynie na wstyd i straty materialne.

Czyżby jedynym rozwiązaniem było jednak  wprowadzenie gigantycznych kar finansowych, jak to miało miejsce np. w Wielkiej Brytanii oraz dożywotnich zakazów stadionowych?

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.