Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze zajęło wysokie miejsce w rankingu "Wspólnoty"

  • Dodano: 2017-10-12 09:15

Zabrze zajęło 9. miejsce wśród miast na prawach powiatu w kolejnej edycji rankingu „Wspólnoty” - Liderzy inwestycji. Autorzy Rankingu, prof. Paweł Swaniewicz i Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, wzięli pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Tegoroczny ranking bazuje na danych budżetowych z lat 2014-2016.

Eksperci przekonują, że rok 2016 był ostatnim, kiedy poziom inwestycji samorządowych malał. Przybywa oznak, że w 2017 roku niekorzystna tendencja się odwróci.

Poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. – Jeśli spojrzeć na budżety wszystkich JST, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notujemy spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r – zauważa prof. Swianiewicz we wstępie do rankingu.

Jak pokazują wyniki Rankingu „Wspólnoty” - wiele samorządów dobrze radzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi.
W jaki sposób tworzony był najnowszy ranking „Wspólnoty”? Brano pod uwagę średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Tegoroczny ranking bazuje na danych budżetowych z lat 2014-2016.

Od kilkunastu lat przy okazji budowania rankingu inwestycji samorządowych gromadzone są także dane o spółkach komunalnych działających w miastach na prawach powiatu, a od kilku lat także w miastach powiatowych. Ankiety uzupełniają więc dane budżetowe w trzech kategoriach rankingu: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu i miasta powiatowe (tzn. miasta, które są siedzibą powiatu).

W ubiegłym roku autorzy rankingu zmienili nieco zasady (tworzą go nieprzerwanie od początku XXI wieku). Wcześniej skupiali się tylko na inwestycjach w infrastrukturę techniczną (transport, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna). Od zeszłego roku biorą pod uwagę całość wydatków majątkowych, stąd nie podają miejsc zajmowanych przez samorządy we wcześniejszych latach.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • kolo34

    Przepraszam ale w Zabrzu jakos mało widać inwestycji ? chyba ze liczą i mówią o stadionie ktory stoi nie dokonczony a napewno jeszcze czeka sporo do zainwestowania w obrebie obiektu . Miejsce 9 to nie jakaś duma - duma i sukcesem byloby byc na 1, 2, 3 miejscu a nie na 9 soryy ale bełt totalny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.