Wiadomości z Zabrza

Zabrze podpisało zobowiązanie dotyczące promowania czytelnictwa wśród mieszkańców!

  • Dodano: 2024-03-21 14:30

Innowacja jest tym, co definiuje przywódcę – powiedział Steve Jobs, mając z pewnością na myśli siebie też samego. Dziś Zabrze stało się prawdziwym Jobsem pośród polskich miast: jako pierwsze miasto w Polsce dostrzegło i postanowiło wykorzystać potencjał rozwojowy czytelnictwa dla swojej społeczności. W Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podpisane zostało porozumienie, zgodnie z którym Wydział Rozwoju Urzędu Miejskiego w Zabrzu aktywnie włączy się w promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców.

Nowe porozumienie promujące czytelnictwo

Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Zabrzu jest działaniem na rzecz dobra wspólnego, dlatego ważne jest, aby wszystkie instytucje i podmioty działały w tym zakresie, podejmując wspólne inicjatywy oraz tworząc strategie rozwoju czytelnictwa w naszym mieście. Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca. Patrząc na czytelnictwo z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów. Czytanie jest narzędziem budowania społeczności o bardziej wyrównanych szansach, co z kolei wpływa na dłuższe życie, mocniejsze demokracje i wzrost gospodarczy – czytamy w deklaracji współpracy podpisanej przez Wydział Rozwoju Urzędu Zabrza oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.

– Zabrze nam zaimponowało – jako pierwsze miasto w Polsce realizuje strategie, nad którymi jako Koalicja „Czytająca Polska” pracujemy od kilku lat. Cieszę się ogromnie, że motorem tego innowacyjnego myślenia jest Miejska Biblioteka Publiczna – to kolejny dowód na wspaniałą rolę, jaką nasze placówki mogą odgrywać w rozwoju swoich społeczności. podkreślił entuzjastycznie dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, świadek oficjalnego podpisania deklaracji.

„Deklaracja współpracy ma jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców. Wierzymy, że wzajemne działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia rozwoju i modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, prewencji uzależnień, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy wspólnie podjąć wysiłek na rzecz promocji i wsparcia rozwoju czytelnictwa w naszym mieście” – piszą dalej sygnatariusze deklaracji zabrzańskiej.

– Jesteśmy zaskoczeni, że jako pierwsi w Polsce doszliśmy do takich wniosków – przecież dostępne są liczne badania i publikacje pokazujące, że czytanie wzmacnia kompetencje obywatela w najróżniejszych dziedzinach – tworzy społeczności silniejsze intelektualnie, ekonomicznie i społecznie. Inwestycja w czytanie jest po prostu w najlepiej pojętym interesie każdej społeczności – podkreślają zgodnie Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu oraz Małgorzata Giela, sekretarz Miasta Zabrze oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu w Urzędzie Miejskim w Zabrzu.

Wspaniała wizja, która ma szanse na prawdziwe wdrożenie to ideał, którego realizacji rzadko doświadczamy. Cieszymy się ogromnie, że oto właśnie na naszych oczach realizuje się wizja, nad którą pracujemy od kilku lat wspólnie z członkami i członkiniami Koalicji Czytająca Polska. To wielka motywacja do dalszej pracy – podkreślają koordynatorki prac Koalicji: Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania, Katarzyna Janusik, wicedyrektorka Wrocławskiego Dom Literatury, Ewelina Szyszkowska, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Grażyna Szarszewska, członkini Rady Powierniczej FPC, Agnieszka Rasińska Bóbr, KBF i Hanna Łozowska, Wydział Kultury Miasta Gdańsk.

Uroczyste podpisanie deklaracji przez Urząd Miejski w Zabrzu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu otwarło warsztaty „Czytająca Polska”, które odbywają się już piąty raz, i po Krakowie, Sopocie, Wrocławiu oraz Warszawie zawitały tym razem do Zabrza.

Wczoraj, ich uczestnicy pracowali nad strategiami wsparcia czytelnictwa na poziomie szkoły, firmy, gminy i całego państwa. Warsztaty Koalicji #CzytającaPolska zainicjowane zostały przez Fundację Powszechnego Czytania, Krakowski KBF-u, Polską Izbę Książki i Wrocławski Dom Literatury; prowadzone są już trzeci rok, i do koordynatorów dołączył Wydział Miasta Gdańsk. Dzisiaj drugi dzień warsztatów.

– W warsztatach Koalicji „Czytająca Polska” uczestniczyłem pierwszy raz i jestem pod wrażeniem wpływu jaki ta grupa wolontariuszy zaczyna osiągać. Podpisanie deklaracji w Zabrzu to oczywiście spektakularny sukces na dziś, ale przygotowane są także inne strategie, dla sektora edukacji, regulacji w obszarze polityki społecznej, czy dla biznesu; i widząc jak działa Koalicja jestem przekonany, że także te kolejne strategie zostaną wdrożone. No i trzymamy kciuki za kolejne miasta, które będą chciały pójść w ślad Zabrza. podkreśla Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zabrze podpisało zobowiązanie dotyczące promowania czytelnictwa wśród mieszkańców! / fot. UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również