Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze na weekend! 2#

  • Dodano: 2017-10-21 08:45, aktualizacja: 2017-11-01 23:43

Dzieje się, dzieje się, dzieje się. Wczoraj na Guido wystąpił Quebonafide, w Wiatraku Coma, a Górnik Zabrze grał – i zremisował – z Koroną Kielce. Co nas czeka w ten weekend? Przeczytajcie!


21.10. SOBOTA


g. 12:00


Dziś o godzinie 12:00 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "SACRUM VIDERE – ZOBACZYĆ SACRUM". Muzeum Miejskie zaprasza do wspólnego zwiedzania kościoła św. Antoniego przy ul. Rymera. Spotkanie potrwa do godziny 16:00. Wstęp – darmowy.


A propos  Muzeum...

Do 29.10. trwa wystawa "Generał Charles De Gaulle na Śląsku. W 50. rocznicę historycznej wizyty", którą można podziwiać w galerii Cafe Silesia.


g. 15:00


Na placu przy ul. Kasprowicza 21 ruszy "Motoratargameddon" organizowany przez MotoRat i Stowarzyszenie Śmiercioodporni. Szykuje się ciekawe zakończenie sezonu.


A czym będzie "Motoratargameddon"? Jak piszą organizatorzy: To połączenie krótkiego biegu po kilkusetmetrowej trasie z torem przeszkód. A przeszkodami będą zadania typowo motocyklowe. Ile czasu potrzeba na postawienie leżącego motocykla? Jak trudno jest przeprowadzić motocykl po krętym torze… tyłem, i to w alkogoglach? Czy bieg z kanistrami po równoważni jest trudny? Zapisy rozpoczną się o godz. 15.00 w dniu imprezy, a sam bieg rozpocznie się o godz. 16.00.

g. 17:30

Festiwal WATCH DOCS w Kopalni Guido

W podziemiach Guido odbędzie się – po raz kolejny – jedna z odsłon dużej imprezy poświęconej prawom człowieka.

Rozpoczęcie seansów: 18:30 (zjazdy w godzinach 17.30-18.20):

1 część
- MODEL ERPATAK (77')
Skrajnie prawicowy sołtys węgierskiej wioski wprowadza nowe porządki

- LUDZIE,KTÓRZY DOSZLI DO WŁADZY (17')
Donbas 2014 przejęcie władzy

2 część (po 15 minutach przerwy)
20:15

- KTO MNIE TERAZ POKOCHA (86')
Jak być kochanym - droga Saara, seropozytywnego geja, z religijnego kibucu do Londynu i z powrotem.
Koniec seansu: 21:45 (wyjazd na powierzchnię 21:50-22:10)

Wstęp bezpłatny!


UWAGA! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr. tel. 32 271 40 77.


g. 18:00 i 20:30

Nie zapominajmy, że trwa XVII edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

O godzinie 18:00 na scenie Teatru Nowego wystawiona zostanie Ambona Ludu (W. Kuczok), spektakl Teatru Nowego z Poznania. (Bilety po 35 i 50 zł).

O 20:30 w Kopalni Sztuki przy ul. B. Hagera zobaczymy natomiast Henriettę Lacks (Anna Smolar) w realizacji Teatru Nowego... z Warszawy. (Bilety: 45 i 60 zł).


20:00

Jeśli komuś teatr nie jest w smak i woli muzykę... o godzinie 20:00 w CK Wiatrak zagra formacja Hunter.
Grupa, promując nową płytę NieWolnOść!, zawitała także do Zabrza (gości u nas kilka razy w roku).
Sobota, Start godz: 20:00
Wejście do klubu od 19:00

Bilety:
50 zł

22.10.2017 NIEDZIELA

Niedziela zapowiada się bardzo "sportowo", ale nie zabraknie też czegoś dla ducha. Podobnie będzie w przyszłym tygodniu.


g. 12:00


Mecz piłki nożnej o Mistrzostwo Centralnej Ligii Juniorów : Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław
org. Górnik Zabrze SSA. 
Stadion Sportowy : Mickiewicza 66a (Sparta)

g. 15:00


Kopernik na rowerze


Rada Dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika w Zabrzu zaprasza wszystkich chętnych na rodzinny rajd rowerowy "Kopernik na rowerze".

Miłośnicy dwóch kółek wystartują tradycyjnie w niedzielę o godz. 15.00 spod krzyża papieskiego na os. Kopernika w Zabrzu. Przejadą ok. 18 km leśnymi ścieżkami. W trakcie rajdu będą podziwiali najwyższą na świecie budowlę drewnianą. Meta rajdu – pod Szybem Maciej. Tam każdy uczestnik otrzyma gorący posiłek. Najmłodsi orzymają upominki oraz dyplomy.
Organizatorzy nie przewidują żadnych zapisów i opłat. Kto przyjdzie na start ten jedzie.

g. 19:00


I znów Teatr. O godzinie 19:00 ostatni spektakl w tej odsłonie FDW. W Kopalni Sztuki Demex zobaczymy Dom Widzących Ducha (Jakow Gołosowker) w realizacji Teatru Witkacego z Zakopanego. (Bilety 45 i 60 zł).

Co nasz czeka w przyszłym tygodniu?


24.10. 2017 WTOREK


g.17:00


Muzeum miejskie zaprasza na: TYTY I ZESZYTY. Szkolne pamiątki i dokumenty z kolekcji Piotra Szafarza.

Wystawa jest drugą z cyklu, prezentującą w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Piotra Szafarza, który wykonywany zawód nauczyciela połączył z pasją kolekcjonerską. Gromadzenie pamiątek i dokumentów związanych ze szkolnictwem, w szerokim zakresie geograficzno-chronologicznym zapoczątkowane zostało przez tego zabrzańskiego kolekcjonera około 15 lat temu. Impulsem do zajęcia się tym tematem były przypadające w 2005 roku obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu, w ramach których zorganizował okolicznościową wystawę oraz był współautorem wydanej z tej okazji monografii szkoły.

Obecnie kolekcja liczy ponad 500 przedmiotów, w jej skład wchodzą: zdjęcia pierwszoklasistów z tytami (najliczniejsza), zdjęcia klasowe – grupowe, świadectwa szkolne, przybory szkolne, elementy wyposażenia klasy oraz ucznia, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Piotr Szafarz rozbudowuje swą kolekcję głównie w oparciu o zakupy na aukcjach internetowych, targach staroci, w antykwariatach oraz w formie zakupu lub darowizn od osób prywatnych. Przygotowana wystawa to pierwsza prezentacja tej kolekcji w muzeum.

Wernisaż:
24.10.2017 r. o godz. 17.00,
Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców  Śl. 3
Wystawa czynna do grudnia 2017 roku.


25.10.2017 ŚRODA

g. 17:15

Mecz piłki ręcznej juniorów : UKS „31 Rokitnica” – MKS Olimpia Piekary Śląskie
Hala Sportowa ul. Szafarczyka 16


26.10.2017 CZWARTEK

g.:10:00


Wystawa poświęcona upadkowi Muru Berlińskiego

Od 26 do 29 października Park Techniki Wojskowej - z okazji zbliżającej się rocznicy - organizuje wystawę poświęconą upadkowi Muru Berlińskiego.

W tych dniach na głównej alejce zostanie zaprezentowany mały fragment makiety muru berlińskiego w skali 1:1, diorama grupy Traditionsverband NVA - Polska na autentycznym posterunku, oraz zdjęcia wraz z opisami.

Dodatkowo w sobotę (28 października) zapraszamy na piknik, podczas którego - oprócz makiety muru - możecie liczyć na tradycyjnie przejażdżki, grochówkę z kotła oraz prezentację pojazdów wojskowych. Ponadto grupa rekonstrukcji historycznej "Traditionsverband NVA - Polska" zaprezentuje się w mundurach wojskowych z tamtego okresu, oraz zostanie wygłoszona prelekcja na temat Muru Berlińskiego. 28 października wstęp dla wszystkich kosztuje 5 zł.

(mat. prasowe)

Park techniki Wojskowej, Henryka Sienkiewicza 43


g. 18:00
 

Szyb Maciej - Wykład "Koreańczyk w Polsce, Polka w Korei"


Szyb Maciej zaprasza na kolejny (drugi już – przyp red.) wykład dotyczący Korei - tym razem poświęcony różnicom kulturowym pomiędzy Polską a Koreą, fenomenie Hallyu oraz K-Kultury.

O tym wszystkim rozmawiać będą Chang Il You - doktorant Uniwersytetu Śląskiego, Koreańczyk mieszkający w Katowicach oraz Aleksandra Nemś - Polka przez lata mieszkająca w Seulu, autorka pierwszego, polskiego autorskiego przewodnika po Kolei Południowej mającego ukazać się na początku 2018 roku.

26 października 2017, godz. 18.00
Miejsce: sala na poziomie 9,60
Wstęp wolny!

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.