Wiadomości z Zabrza

Zabrze dopiero na 43. miejscu w rankingu miast dla młodych

  • Dodano: 2019-11-12 15:45, aktualizacja: 2019-11-13 07:29

Zabrze znalazło się dopiero na 43. miejscu w rankingu miast dla młodych Europolis, przygotowanego przez Politykę Insight i Polską Fundację im. Roberta Schumana. Pierwsza trójka to: Warszawa, Rzeszów i Katowice. W raporcie sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu z całej Polski.

Miasto dobre dla młodych – elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte

Autorzy rankingu założyli, że miasto dobre dla młodych, to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Młode osoby zdefiniowali jako mieszczące się w przedziale 16-30 lat, a taka cezura obejmuje zarówno młodzież licealną, jak i tzw. „młodych pracujacych”.

- Ranking miast dla młodych stworzyliśmy w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta – czytamy w raporcie Europolis.

Zabrze w środku stawki miast województwa śląskiego sklasyfikowanych w rankingu

Zabrze na 100 możliwych punktów w rankingu Europolis otrzymało jedynie 29,48, co dało miastu dopiero 43. miejsce na 66 sklasyfikowanych miast. Ta pozycja nie budzi zachwytu, ale poniżej jest aż dziewięć miast z województwa śląskiego, to: Tychy (50. miejsce), Jaworzno (51. miejsce), Rybnik (52. miejsce), Piekary Śląskie (54. miejsce), Dąbrowa Górnicza (57. miejsce), Świętochłowice (60. miejsce), Ruda Śląska (63. miejsce), Mysłowice (65. miejsce) i Bytom (66. miejsce). Wyżej w rankingu miast dla młodych znalazło się także dziewięć miast regionu: Katowice (3. miejsce), Bielsko-Biała (14. miejsce), Częstochowa (15. miejsce), Gliwice (20. miejsce), Chorzów (21. miejsce), Żory (35. miejsce), Jastrzębie-Zdrój (36. miejsce), Sosnowiec (37. miejsce), Siemianowice Śląskie (39. miejsce).

Zabrze najlepiej wypadło pod względem lokalnej gospodarki

Zabrze najlepiej wypadło w rankingu pod względem lokalnej gospodarki i znalazło się na 27. miejscu. W tej kategorii brano pod uwagę: atrakcyjność zarobków na lokalnym rynku pracy, lokalne ożywienie gospodarcze, nieprzystępność lokalnego rynku pracy dla młodych i chłonność lokalnego rynku pracy. Najgorzej został oceniona infrastruktura naszego miasta i pod tym względem Zabrze znalazło się na 55. miejscu. Tu oceniano: jakość mieszkalnictwa, dostępność mieszkań, finansową dostępność mieszkań, stopień zazielenienia przestrzeni miejskiej, dbałość o czyste powietrze i dostępność darmowego internetu. 

W pozostałych kategoriach Zabrze znalazło się poniżej poza pierwszą trzydziestką: pod względem zdrowia i opieki – 35. miejsce, pod względem otwartości – 39. miejsce, pod względem mobilności – 40. miejsce, pod względem edukacji - 43. miejsce, a pod względem kultury i rozrywki – 44. miejsce.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hindeburg

    Słabo. Co na to Mańka?

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również