Wiadomości z Zabrza

Zabrze dopiero na 43. miejscu w rankingu miast dla młodych

  • Dodano: 2019-11-12 15:45, aktualizacja: 2019-11-13 07:29

Zabrze znalazło się dopiero na 43. miejscu w rankingu miast dla młodych Europolis, przygotowanego przez Politykę Insight i Polską Fundację im. Roberta Schumana. Pierwsza trójka to: Warszawa, Rzeszów i Katowice. W raporcie sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu z całej Polski.

Miasto dobre dla młodych – elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte

Autorzy rankingu założyli, że miasto dobre dla młodych, to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Młode osoby zdefiniowali jako mieszczące się w przedziale 16-30 lat, a taka cezura obejmuje zarówno młodzież licealną, jak i tzw. „młodych pracujacych”.

- Ranking miast dla młodych stworzyliśmy w oparciu o syntetyczny wskaźnik złożony z siedmiu subindeksów (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każdy z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta – czytamy w raporcie Europolis.

Zabrze w środku stawki miast województwa śląskiego sklasyfikowanych w rankingu

Zabrze na 100 możliwych punktów w rankingu Europolis otrzymało jedynie 29,48, co dało miastu dopiero 43. miejsce na 66 sklasyfikowanych miast. Ta pozycja nie budzi zachwytu, ale poniżej jest aż dziewięć miast z województwa śląskiego, to: Tychy (50. miejsce), Jaworzno (51. miejsce), Rybnik (52. miejsce), Piekary Śląskie (54. miejsce), Dąbrowa Górnicza (57. miejsce), Świętochłowice (60. miejsce), Ruda Śląska (63. miejsce), Mysłowice (65. miejsce) i Bytom (66. miejsce). Wyżej w rankingu miast dla młodych znalazło się także dziewięć miast regionu: Katowice (3. miejsce), Bielsko-Biała (14. miejsce), Częstochowa (15. miejsce), Gliwice (20. miejsce), Chorzów (21. miejsce), Żory (35. miejsce), Jastrzębie-Zdrój (36. miejsce), Sosnowiec (37. miejsce), Siemianowice Śląskie (39. miejsce).

Zabrze najlepiej wypadło pod względem lokalnej gospodarki

Zabrze najlepiej wypadło w rankingu pod względem lokalnej gospodarki i znalazło się na 27. miejscu. W tej kategorii brano pod uwagę: atrakcyjność zarobków na lokalnym rynku pracy, lokalne ożywienie gospodarcze, nieprzystępność lokalnego rynku pracy dla młodych i chłonność lokalnego rynku pracy. Najgorzej został oceniona infrastruktura naszego miasta i pod tym względem Zabrze znalazło się na 55. miejscu. Tu oceniano: jakość mieszkalnictwa, dostępność mieszkań, finansową dostępność mieszkań, stopień zazielenienia przestrzeni miejskiej, dbałość o czyste powietrze i dostępność darmowego internetu. 

W pozostałych kategoriach Zabrze znalazło się poniżej poza pierwszą trzydziestką: pod względem zdrowia i opieki – 35. miejsce, pod względem otwartości – 39. miejsce, pod względem mobilności – 40. miejsce, pod względem edukacji - 43. miejsce, a pod względem kultury i rozrywki – 44. miejsce.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hindeburg

    Słabo. Co na to Mańka?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również