W dniu 10.05.2012 w ramach odbywacej się IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej w Zabrzu podpisano dokument o współpracy pomiędzy europejskimi zabytkowymi obiektami górnictwa węglowego. Jak wiadomo Zabrze jako jedno z największych niegdyś centrów przemysłowych w Europie odziedziczyło zabytki przemysłu ciężkiego.Niektóre maszyny są eksponatami unikatowymi na skalę światową.
Pomimo upływu wielu lat nadal sprawnie funkcjonują i potwierdzają swoją wyjątkowość. Mamy tutaj m.in wieże, szyby górnicze i naziemne oraz podziemne szlaki.Wszystko to stanowi typowy krajobraz Zabrza.Warto dodać, że w roku 2003 miasto otrzymało certyfikat Polskiej Organizacji Turystyki za Turystyczny Produkt Roku "Zabrze - Miasto Turystyki Przemysłowej".
W uznaniu zasług na rzecz dziedzictwa przemysłowego Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) z siedzibą w Madrycie wyznaczyła Zabrze na siedzibą Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki.
Konferencja nie mogła więc obejść się bez porozumienia, do którego doszło dzisiaj za sprawą podpisania dokumentów przez przedstawicieli następujących europejskich obiektów górnictwa węglowego:
Centre Historique Minier z Lewarde we Francji, Deutsches Bergbau-Museum z Bochum w Niemczech, National Coal Mining Museum z Wakiefield w Anglii, Le Bois du Cazier z Marcinelle w Bielgii, Centro Italiano della Cultura del Carbone z Sardynii we Włoszech oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido z Zabrza w Polsce.
To właśnie z inicjatywy Bois du Cazier w Belgii (BDC), Centre Historique du Nord Pas-de-Calais (Górniczego Centrum Historycznego Regionu Nord Pas-de-Calais), Deutches Bergbau-Musem oraz National Coal Mining Museum of England już w roku 2004 zorganizowano wiele spotkań mających na celu stworzenie sieci europejskich muzeów górnictwa.
W roku 2011 w Carbonii na Sardynii zorganizowano pierwszą konferencję, stanowiącą niejako wstęp do udziału w Centro Itialiano della Cultura del Carbone w sieci. Druga konferencje zorganizowana właśnie w tym roku daje konkretne działania w postaci wsstąpienia do sieci Muzeum Kopalni Guido w Zabrzu.
Główne pola wspólnych działań i zadań realizowane przez te Ośrodki opierają się na wymianie w zakresie badań naukowych, działań kulturalnych, praktyk zawodowych oraz w zakresie turystyki, marketingu i komunikacji. Uczestnicy konferencji wyrażają nadzieję, że współpraca z nowym zabrzańskim członkiem sieci będzie długa i owocna.
IX Międzynarodowa Konferencja Nuakowo-Praktyczna potrwa do dnia 11 maja łącząc się niejako z kolejnym wydarzeniem jakim są Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.
Wszyscy zainteresowani tymi wydarzeniami znajdą więcej informacji na stronie targi.konferencja.zabrze.pl
Serdecznie zapraszamy!