Wiadomości z Zabrza

Zabrzańsko-Europejska współpraca rozpoczęta!

  • Dodano: 2012-05-10 18:15, aktualizacja: 2012-05-10 19:20
W dniu 10.05.2012 w ramach odbywacej się IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej w Zabrzu podpisano dokument o współpracy pomiędzy europejskimi zabytkowymi obiektami górnictwa węglowego. Jak wiadomo Zabrze jako jedno z największych niegdyś centrów przemysłowych w Europie odziedziczyło zabytki przemysłu ciężkiego.Niektóre maszyny są eksponatami unikatowymi na skalę światową.  
 
 
 
Pomimo upływu wielu lat nadal sprawnie funkcjonują i potwierdzają swoją wyjątkowość. Mamy tutaj m.in wieże, szyby górnicze i naziemne oraz podziemne szlaki.Wszystko to stanowi typowy krajobraz Zabrza.Warto dodać, że w roku 2003 miasto otrzymało certyfikat Polskiej Organizacji Turystyki za Turystyczny Produkt Roku "Zabrze - Miasto Turystyki Przemysłowej". 
 
 
 
 
 
 
W uznaniu zasług na rzecz dziedzictwa przemysłowego Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) z siedzibą w Madrycie wyznaczyła Zabrze na siedzibą Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki.
 
 
 
 
 
 
Konferencja nie  mogła więc obejść się bez porozumienia, do którego doszło dzisiaj za sprawą podpisania dokumentów przez przedstawicieli następujących europejskich obiektów górnictwa węglowego: 
Centre Historique Minier z Lewarde we Francji, Deutsches Bergbau-Museum z Bochum w Niemczech, National Coal Mining Museum z Wakiefield w Anglii, Le Bois du Cazier z Marcinelle w Bielgii, Centro Italiano della Cultura del Carbone z Sardynii we Włoszech oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido z Zabrza w Polsce.
 
 
 
 
 
To właśnie z inicjatywy Bois du Cazier w Belgii (BDC), Centre Historique du Nord Pas-de-Calais (Górniczego Centrum Historycznego Regionu Nord Pas-de-Calais), Deutches Bergbau-Musem oraz National Coal Mining Museum of England już w roku 2004 zorganizowano wiele spotkań mających na celu stworzenie sieci europejskich muzeów górnictwa.
 
 
 
 
 
W roku 2011 w Carbonii na Sardynii zorganizowano pierwszą konferencję, stanowiącą niejako wstęp do udziału w Centro Itialiano della Cultura del Carbone w sieci. Druga konferencje zorganizowana właśnie w tym roku daje konkretne działania w postaci wsstąpienia do sieci Muzeum Kopalni Guido w Zabrzu.
 
 
 
 
 
 
Główne pola wspólnych działań i zadań realizowane przez te Ośrodki opierają się na wymianie w zakresie badań naukowych, działań kulturalnych, praktyk zawodowych oraz w zakresie turystyki, marketingu i komunikacji.  Uczestnicy konferencji wyrażają nadzieję, że współpraca z nowym zabrzańskim członkiem sieci będzie długa i owocna. 
 
IX Międzynarodowa Konferencja Nuakowo-Praktyczna potrwa do dnia 11 maja łącząc się niejako z kolejnym wydarzeniem jakim są Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. 
 
Wszyscy zainteresowani tymi wydarzeniami znajdą więcej informacji na stronie targi.konferencja.zabrze.pl
 
Serdecznie zapraszamy! 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.