Wiadomości z Zabrza

Zabrzańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Dodano: 2024-03-04 09:45

Każdego roku w naszym mieście oddajemy hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia. Uroczystości są związane z obchodzonym w całej Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione w 2011 r. na cześć polskich bohaterów walczących w podziemiu z władzami komunistycznymi o pełną niepodległość państwa polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W uroczystościach, które odbyły się w piątek w Zabrzu, udział wzięli m.in. dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zabrze Krystian Jonecko wraz z radnymi, przedstawiciele Straży Miejskiej w Zabrzu, delegacje z Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu.

„Żołnierze Wyklęci” stali się swoistym ruchem oporu, przeciwstawiającym się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej wpływom ZSRR. Według szacunkowych danych, osób walczących o wolną Polskę było około 120 – 180 tysięcy. Śmierć poniosło ponad 15 tysięcy z nich.

Piątkowe uroczystości odbyły się przy ul. Wolności pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć pułkownika Łukasza Cieplińskiego oraz w parku przy ul. 3 Maja pod tablicą upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego „Pług”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również