Wiadomości z Zabrza

Zabrzańska Zandka niczym uzdrowisko?

  • Dodano: 2021-01-19 16:00

Niedawno o zabrzańskiej dzielnicy Zandka zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą pewnego zdjęcia firmy z Elbląga, które trafiło do Internetu. Miasto wygląda na nim jak uzdrowisko. Sami zobaczcie!


Zandka to osiedle robotnicze znajdujące się w Zabrzu, pomiędzy centrum, Biskupicami a Zaborzem. Powstało w latach w latach 1903-1922 wedle projektu grupy architektów z Berlina Charlottenburga. Głównym architektem był Arnold Hartmann. Kolonia została stworzona dla pracowników pobliskiej huty „Donnersmarck”. Osiedle patronackie zaplanowano z dużą starannością. Zadbano o to, aby mieszkańcy mieli nie tylko estetyczne budynki, ale aby otaczało ich wiele zieleni.

Jako pierwszy powstał budynek wzniesiony przy dzisiejszej ulicy Stalmacha 20, a przeznaczony był dla dwóch dyrektorów huty. Oddano go do użytku na początku 1908 roku. W tym samym czasie gotowe było też przedszkole przy ul. Stalmacha 9. Kolejny powstał przy ul. Krakusa 2 prawdopodobnie w 1914 roku. Kolonia huty „Donnersmarck” należy do najciekawszych zespołów domów robotniczych, zbudowanych na początku XX wieku na Górnym Śląsku. Zespół ten tworzą 49 wolnostojących budynków, w tym 46 budynków mieszkalnych. Pozostałe obiekty to: budynek Komendy Miejskiej Powiatowej Straży Pożarnej w Zabrzu (ulica Stalmacha 22), budynek Klubu Zakładowego Huty (dawniej szkoła podstawowa) przy ulicy Stalmacha 9, gdzie obecnie mieści się siedziba Straży Miejskiej w Zabrzu oraz budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Krakusa 8.

Osiedle słynące z ciekawej architektury i niezwykłej kameralności zostało podpalone w styczniu 1945 roku, po wkroczeniu Armii Radzieckiej do Zabrza. Płomieni nie uniknął też kościół Ducha Świętego. Kolonia robotnicza podupadła znacznie też w czasach PRL. A dziś odkrywamy ją na nowo. 

Kiedy w ubiegły weekend na facebooku pojawiło się zdjęcie prezentujące zabudowę zabytkowego zabrzańskiego osiedla, internauci mieli za zadanie zgadnąć, gdzie zostało zrobione. Komentowali, że zostało wykonane w jakiejś miejscowości uzdrowiskowej.

Co ciekawe, tak unikatowe w skali regionu osiedle nie ma jeszcze swojej podstrony na Wikipedii. Może czas to zmienić?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również